HAMILELIK VE BALIK

HAMILELIK VE BALIK
. Yasaklarla dolu bu dönemde yenilen balığa da dikkat..

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bazı balık türlerinin yenilmesinin, hamile olan ya da olması muhtemel kadınlar ve çocuklar için sakıncalı olduğunu açıkladı.

Fazla miktarda civa içerdiği belirtilen köpekbalığı, büyük uskumru, kılıç ve kiremit balıklarının, doğacak çocukta merkezi sinir sistemine hasar verebileceği ve beynin gelişmesini yavaşlatabileceği bildirildi. Hamilelik kadınları zorlu ve her hareketlerini kontrol etmeleri gereken bir döneme sokuyor. . Ancak yakın zamanda bu balık türlerini yiyen kadınların paniğe kapılmaması gerektiği, tehlikenin bu türlerin uzun dönem sürekli tüketilmesiyle oluşabildiği kaydedildi.

Farklı balık cinslerinin, farklı dozda civa içerdiğine işaret eden araştırmacılar, hamile olan ya da olması muhtemel kadınlara, haftada 355 gramdan fazla balık yememelerini salık veriyorlar.

Araştırmacılar, hamile kadınların, sürekli aynı cins balığı yememeleri gerektiğini belirtiyorlar.

FDA kurulu, ton balığının da uyarı listesine alınması teklifine ise bu türde daha az civa bulunduğu gerekçesiyle karşı çıkarken, bir grup bilim adamı, konserve ton balığının da zararlı olabileceğini ifade ediyor ve bazı eyaletlerde hamile kadınların, haftada 198 gramdan fazla ton balığı yememeleri konusunda uyarıldığına dikkat çekiyorlar.

FDA nın ton balığını uyarı listesine almamasını sürpriz olarak nitelendirenh halk sağlığı uzmanlarından Carolina Smith DeWaal, ton balığının da büyük balıklar kategorisinde bulunduğunu, büyük balığın yediği küçük balıklardan ve sudan bir civa türünü depoladığını kaydetti.

FDA yetkilileri ise uyarı listesine alınan dört balık cinsinin, ton balığından üç kat fazla civa içerdiğini belirttiler.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.