Hepatit C hızla ilerliyor

Hepatit C hızla ilerliyor

Hepatit C hastalığının dünyadaki en önemli sorunların başında yer aldığını söyleyen uzmanlar, şu anki ilerleme ve yayılma hızıyla Hepatit C’nin 2020 yılında en üst seviyeye çıkacağını belirtiyor. Dr. Şükre Emre, Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlenen ”Günümüzde Karaciğer Nakli” konulu konferansta yaptığı konuşmada, özellikle Hepatit C hastalığının dünya için ciddi tehlike oluşturduğunu belirtti.
ABD’deki Mounth Sinai Üniversitesi Karaciğer Nakli Direktörü Prof.
Emre, ”Hepatit C hastalığı şu an dünyadaki en önemli sorunların başında yer alıyor
Hepatit C hızla ilerleyecek ve 2020 yılında en üst seviyeye çıkacaktır. Hepatit C’nin bulaşması konusunda özellikle kuaför salonlarının rolü olduğu düşünülüyor. Hijyen kurallarına dikkat edilmemesi nedeniyle bu sinsi hastalığın yayılması artıyor. Herkesin bu konuda daha duyarlı davranması gerekiyor” dedi.

Emre, Avrupa’da akut karaciğer yetmezliğinin önemli bir sorun oluşturduğunu da belirterek, alkolden kaynaklanan karaciğer hastalığının da karaciğer yetmezliğinde önemli paya sahip olduğunu kaydetti. İlk başarılı karaciğer transplantasyonunun 1968 yılında gerçekleştiğini belirten Emre, bu tarihten sonra birçok başarılı ameliyat yapıldığını bildirdi.
Emre, ameliyat sonrası bakımın da önemine işaret ederek, “Ameliyat sonrası gerekli testlerin yapılması ve bakım çok önemlidir. Ameliyat sonrasında enfeksiyonun en önemli geçiş yolu bizleriz. Yani sağlık personeli. Bu nedenle sağlık personelinin tüm hijyen kurallarına dikkat etmesi gereklidir” diye konuştu.
Bir önceki Hepatitin bulaşma yolları başlıklı konumuzda akupunktur, cinsel ilişki ve diş tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.