Hipermetropi nedir?

Hipermetropi nedir?
Yakın bir mesafeye bakarken mercek kalınlığını artırmakla, uzak mesafe bakarken de azaltmakla görevli olduğundan dolayı görme sorunu yaşamayız.

 
Hipermetropi hastaları uzağı çok iyi görerek yakını görmede sorun yaşarlar. Eğer mercek eğriliği fazlaysa ışığı kırmada o kadar fazla olur ve odak uzaklığı kısalır.
Göz merceği görüntülerin yakınlığına ve uzaklığına göre kendini ayarladığı için her noktadaki görüntünün net bir şekilde retinaya ulaşmasını ve bireylerinde her mesafedeki cisimleri sorunsuz olarak görmesini sağlar. merceğin eğriliği veya gözün ön-arka boyu kısa ise yakını görememe sorunu olan Hipermetropi oluşur
Ancak bu sorun belli bir dönem için böyledir. Zamanla ve yaş ilerledikçe uzağı da görmekte güçlük çekerler. Hipermetropi gözde yorgunluk, gidip gelen bulanıklık, huzursuzluk, kolay dikkat dağılması ve gözde ağrıya yol açmakta, gitgide de gözün görme kuvveti azalmaktadır.

Hipermetropi kalıtsal bir sorun olduğundan erken dönemlerde fark edilmemesi ileride göz tembelliğine ve şaşılığa yol açabilecek kadar ciddi bir sorundur. Günümüzde bu sorun gözlük ve kontak lensler ile düzeltilmeye çalışılmaktadır ancak bu yöntemler sorunu tedavi etmemektedir. Kesin bir tedavi cerrahi işlemler ile mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Biyonik göz küresi ile görme tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.