İnatçı tansiyonun tedavisi

İnatçı tansiyonun tedavisi

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İstanbul Üniversitesi Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Artık hipertansiyon hastaları bu yöntem sayesinde daha az ilaç kullanıyorlar. Aynı zamanda renal denervasyon yöntemi sayesinde yüksek tansiyon hastalarının daha önceden kullanmış olduğu envaiçeşit ilaçlara da kısıtlamalar getiriliyor.
Bir türlü düşmek bilmeyen ya da düşmesine rağmen bir süre sonra tekrar yükselerek hastanın yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen inatçı tansiyon, günümüzde renal denervasyonla etkili bir şekilde tedavi edilerek hastaların yaşamış olduğu mütenevvi sorunları geride bırakıyor. İnatçı tansiyon tedavisinde kullanılan renal denervasyon yönteminin sağladığı %80-90′lık başarı, yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastalarına bir hayli umut olmakta
Dr. Kamil Adalet, inatçı tansiyonun en önemli etkeninin yaş olduğunu söylemekte ve bu faktörle birlikte fazla tuz alımı, aşırı kilo, sigara, yoğun alkol tüketimi, şeker hastalığı, kronik böbrek yetersizliği ve kalp duvarının kalınlaşması gibi çeşitli sorunlarda inatçı tansiyona sebep olmaktadır.

Düşmek bilmeyen inatçı tansiyon hastalarda hayati tehlikelere yol açabilir. Tedavi edilmeyen ya da ilaçlarını almamakta ısrarcı olan hastalar zamanla elç, kalp yetersizliği, kalp krizi, böbrek yetersizliği, körlük gibi mütenevvi sağlık problemleriyle karşılaşabilirler. Yüksek tansiyonun sebep olduğu bu komplikasyonların önlenmesi için renal denervasyon yönteminin uygulanması gerektiğini söyleyen Uzman Doktor Adalet, aynı zamanda kilo verilmesi, tuz kısıtlanması, sigaranın kesilmesi, alkol tüketiminin azaltılması, düzenli egzersiz ve kan şekerinin düzenlenmesi gerektiğini de vurgulamaktadır. bu tedbirler alınmazsa ne ilaç tedavisinde ne de renal denervasyon tedavisinde başarıya ulaşılamaz.
İnatçı tansiyonun tedavisi için uygulanan renal denervasyon yöntemini Uzman Doktor Adalet şöyle anlatıyor: “Kasıktan özel bir kateter ile girilmekte ve her iki böbrek damarının etrafı özel bir cihazın ürettiği radyofrekans akımıyla ısıtılmaktadır. ‘Renal denervasyon’ adı verilen işlemin süresi yaklaşık 1 saattir. İşlem sonrası 1-2 gün içerisinde hasta evine dönmektedir. Bu tedavi sonrasında hastaların kullandığı ilaçlar azalmaktadır.”
Bir önceki Lazerle böbrek taşı kırılması başlıklı konumuzda böbrek taşı kırılması, böbrek taşı nasıl kırılır ve böbrek taşı tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: alkol tedavi ilaçları, inatCi hipertansiyon, inatçı hipertansiyon tedavisi, inatçı tansiyon, inatcıtansiyon

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.