İnsülin enjeksiyonu nasıl yapılır?

İnsülin enjeksiyonu nasıl yapılır?
Vücudun insülinden yüksek düzeyde faydalanabilmesi için insülin enjeksiyonu doğru şekilde yapmaya dikkat edilmeli ve insülin enjeksiyonu nasıl yapılır bilinmelidir.
Kan şekerinin hekim tarafından tavsiye edilen ideal düzeyde tutulabilmesi için insülin enjeksiyonu yapmak kadar, insülin enjeksiyonunun doğru bir şekilde yapılması da son derece önem arz eder.
İnsülin enjeksiyonu yapımı
İnsülin enjeksiyonu yapacak olan hastalara uzmanların tavsiyesi, enjeksiyon mümkün olduğu kadar derine yapılmalıdır. Deri altına yapılan insülin enjeksiyonunu yaparken deri, deri altı dokusuyla birlikte parmaklar arasında iyice kavranmalı ve sonrasında iğne 45 derecelik bir açıyla batırılmalıdır.

Bazı durumlarda deri altına ve mümkün oldukça derine yapılması istenen insülin enjeksiyonunda iğnenin 90 derece açıyla batırılması da istenir. Gelin hep birlikte insülin enjeksiyonu en doğru şekilde nasıl yapılır uzmanların tavsiyelerine bir göz atalım
Fakat böyle bir durumda deri altı dokusunun, iğnenin uzunluğundan daha kalın olması gerekiyor. İnsülin enjeksiyonu yaparken kas içine yapılmamasına çok dikkat edilmeli, aksi durumda insülin hızlı bir şekilde emileceği için hasta ağrı şikayeti yaşayabilir.
Uzmanlar yetişkinler için 12.7 mm’lik iğneye sahip olan standart insülin enjektörlerini tavsiye ederken, insülin kalemlerinde 8 mm’lik iğneler kullanılmasının uygun olduğunu da söylemekteler. Ergenlik dönemindeki çocuklar için kısa iğneler kullanılmalı ve 90 derecelik açı ile insülin enjeksiyonu yapılmalıdır. Küçük, kilolu olmayan zayıf çocuklar için ise 45 derece açı ile enjeksiyon yapılması uygundur. Diyabet hemşireleri bu konuda hastalara daha detaylı bilgiler vermektedir.
Bir önceki Mesane kanseri belirtileri nelerdir? başlıklı konumuzda mesane kanseri, mesane kanseri belirtileri ve mesane kanserinin belirtileri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hamile bayanlar insülin ignesini nereden yapmalı, insülin enjeksiyonu, insülin ignesi ayaga nasıl vurulur, insülin iğnesi nasıl yapılır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.