İşitme kayıplarının erken teşhisi önemli

İşitme kayıplarının erken teşhisi önemli

Amacının doğumsal işitme kayıplarını 6′ncı aydan önce tanımak ve bu bebekleri rehabilitasyon merkezlerine göndermek olan test, çocuğun konuşma, zeka ve dil gelişimi için hayati önem taşıyor.
Uzmanlar, işitme kayıplarının, çocukluk yıllarından itibaren çocuğun sosyal, duygusal ve zekâ gelişimini önemli ölçüde etkilediğini, doğum sonrası yapılacak bir testle işitme kayıplarının tespit edilerek kolaylıkla tedavi edilebildiğini belirtiyor.
Erken teşhis edilmeyen bu işitme sorunları, çocukların zekâ seviyesinde yaklaşık 30 puan gibi ciddi bir oranda gerilemeye neden olabiliyor.
Bir önceki Soğuk hava kalbi de tehdit ediyor başlıklı konumuzda ani ölüm, böbrek hastaları ve böbrek yetmezliği hakkında bilgiler sunulmuştu.
.
Çocukların zekâ ve dil gelişimini engelleyen işitme kayıplarının erken teşhisi ve tedavisi için ABD ve Avrupa’da uygulanan Yenidoğan İşitme Tarama Testi’nin rutin olarak doğumun birinci ayında yapılması tavsiye ediliyor.

Test süresinin kısa olması, bebeğe hiçbir fiziksel veya duygusal rahatsızlık vermemesi, düşük hata payı, bu testin kolaylıkla uygulanmasını sağlıyor

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.