İşlenmemiş Hububat Ürünlerini Daha Çok Tüketin

İşlenmemiş Hububat Ürünlerini Daha Çok Tüketin
Bu besinler vücudun insüline karşı duyarlılığını ve dengesini de koruyabiliyor. Konuyla ilgili olarak, yaş ortalaması 54 olan 1338 erkek ve 1603 kadın denek üzerinde 5 yıl süren araştırma yapıldı. Buğday, çavdar ekmeği, kahverengi pirinç ve bulgurun şeker, kalp ve bazı kanser hastalıkları riskini önlediği bildirildi.

American Journal of Nutrition adlı dergide yer alan araştırma sonucuna göre, işlenmemiş hububatlardan elde edilen besinleri yüksek oranda tüketenler kilolarını kontrol altında tutabiliyor ve kolesterol düzeyini indirebiliyor. İşlenmemiş hububatlardan elde edilen besinleri tüketen denekler üzerinde araştırma yapan uzmanlar, işlenmemiş hububat tüketiminin şeker, kalp ve bazı kanser hastalıkları riskini indirebildiğini belirledi
Bu hububatlardan elde edilen besinleri tüketen deneklerin sigaraya meyilli olmadıkları, vitamin kullanmayı adet edindikleri, daha az et, alkol ve doymuş yağ ve daha fazla meyve ve sebze yedikleri kaydedildi. Söz konusu besinleri yüksek oranda tüketen deneklerde, bel ve kalça kısmının daha normal olduğu, kolesterol oranının düşük bulunduğu da saptandı. Uzmanlar, işlenmemiş hububatlarda bulunan fiber ve magnezyumun, insüline karşı duyarlılığı düzenleyebildiğini, bunun da tip 2 şeker hastalığı riskini indirebildiğini söylediler.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.