Kadavradan böbrek nakli nasıl yapılır?

Kadavradan böbrek nakli nasıl yapılır?
Ancak beyin ölümü gerçekleşmiş olan kalbi atsın ya da atmasın her kadavradan alınan böbrek başka hastaya nakil edilmez. Nakil için uygun olan böbrek vericisinin kanser hastası olmaması, uzun süreli ve ciddi şeker hastası olmaması, alıcının hayatını riske sokacak herhangi bir mikrobik hastalığı olmaması ve yaşının da çok ileri olmaması gerekir.
Kadavradan iki şekilde yapılan böbrek naklinin ilki, beyin ölümü gerçekleşmiş ancak kalbi atan hastadan, ikincisi ise hem beyin ölümü gerçekleşmiş hem de kalbi durmuş olan hastadan alınan uygun dokulu böbrek ile yapılmaktadır. Bu hususlar incelenip dikkate alındığında alıcı için herhangi bir sorun olmayacaksa kadavradan alınan böbrek nakil edilir.

Beyin ölümü gerçekleşmiş, kalbi atan kadavradan alınan böbreğin nakli
Genellikle bir trafik kazası esnasında kafa travması geçiren ya da değişik sebeplerden ötürü beyin kanaması geçiren kişilerin beyin ölümü gerçekleştiği zaman kalbi atmalarına rağmen hiçbir şekilde hayata dönme şansları bulunmadığından bu kişilerin böbrekleri alınıp başka hastalara nakil edilebilir
Beyin ölümü gerçekleşen hastaların bir kaç saat içinde ya da kaç gün sonra kalpleri de durmaktadır. Beyin ölümü gerçekleşen ve kalbi atan hastalar böbrek nakli için en önemli kaynaktır. Bu kişilerden sadece böbrek değil diğer organlarda sorunsuzca alınmaktadır.

Hem beyin ölümü gerçekleşmiş hem de kalbi durmuş kadavradan alınan böbreğin nakli
Beyin ölümü gerçekleşmiş ancak kalbi halen çalışan hastalara göre hem beyin ölünü gerçekleşmiş hem de kalbi durmuş olan kadavradan böbrek alınması oldukça zordur. Bu nedenle hem beyin ölümü gerçekleşmiş hem de kalbi durmuş olan kadavradan alınacak olan böbrek ile başka hastaya nakil yapmak bizim ülkemizde pek uygulanan bir yöntem değildir.

Bir önceki yazımız olan Kimler böbrek verebilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: kadavradan organ nakli, kadavra nasıl oluyor, kadavradan böbrek nakli, kadavradan böbrek nasıl, kadavradan parmak nakli

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.