Kadınlar neden uzun yaşıyor?

Kadınlar neden uzun yaşıyor?
Peki, uzun ömürlü insanların neden kadınlar arasından çıktığını biliyor musunuz? İşte kadınların uzun ömürlü olmalarının nedenleri…

Tehlikeli yıllar
20-24 yaşları arasında erkek ve kadın ölüm oranları arasındaki fark en uç noktaya ulaşıyor.
Toksik testosteron
Bu hormon, kötü kolestrol (LDL) seviyesini arttırırken, iyi huylu kolestrolün (HDL) seviyesini düşürüyor. Trafik kazası haricinde bir kaza sonucunda hayatlarını yitirme olasılığıysa kadınlarınkinin 5 misli.
Her yıl doğan erkek çocuk sayısı kız çocuklara kıyasla fazla olsa da, 110 yaş ve üzeri 72 insandan 68′i kadın. Bu süre zarfında erkeklerin öldürülmesi olasılığı kadınlarınkinin 6 katı
Ostrojen ise tam tersini yapıyor.
Silah merakı

Erkeklerin ateşli silahlardan dolayı (cinayet, intihar veya kaza) hayatlarını kaybetme olasılığı kadınlarınkinin 5 katı.
Ölümcül hastalık
Kanser ve kalp hastalığı gibi ölümcül sağlık sorunları erkeklerde yaygın. Kadınların ise daha çok eklem iltihabı, osteoporoz ve otoimmün bozuklukları gibi ölümcül olmayan kronik sağlık sorunlarıyla yaşama riskleri daha yüksek.
Bastırılmış duygu
Erkeklerde depresyon ve duygusal stresin belirtilerini görmezden gelme eğilimi, 75 -79 yaş aralığında erkeklerin intihar etme olasılığının kadınlarınkinin 9 katı olmasının nedeni olabilir.
Bir önceki Seyahate çıkacak anne adayları dikkatli olmalı başlıklı konumuzda anne adayları, Derin Ven Trombozu ve emboli hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.