KADINLAR VE ZENGİNLER ÇOK UYUYOR

KADINLAR VE ZENGİNLER ÇOK UYUYOR

Araştırmanın başındaki Dr Diane Lauderdale, yüksek maaş ve statülü, ancak büyük çaba ve dikkat gerektiren işlere sahip insanların daha az uyuduğu inanışının doğru olmadığını belirterek, araştırma sonuçlarının düşük gelirli insanların iyi uyumalarını engelleyen daha fazla endişeler bulunduğu şeklinde açıklanabileceğini söyledi. Chicago Üniversitesi tarafından yapılan ve cinsiyetler ile ırkların uyku karakteristiklerinin incelendiği araştırmada, siyahların beyazlardan ve erkeklerin kadınlardan daha az uyuduğu belirlendi. Ardından deneklerin yatakta geçirdiği zaman ve uyku süreleri kayda geçirilirken, bir cihazla da uyku sırasındaki faaliyetleri tespit edildi.

Bir kalp hastalığı riski araştırmasına katılan çoğu 40 larında, yüzde 58 i kadın ve yüzde 44 ü siyah 669 yetişkinin incelendiği araştırmada, önce deneklerin ne kadar uyumayı düşündüğü soruldu.

Dr Lauderdale, daha az uyuyan dar gelirlilerin, belki daha gürültülü, daha düşük konforlu mekanlarda yaşadığını ve belki daha fazla sağlık sorunları bulunduğunu kaydetti

Araştırma sonunda gecede 7 saat uyuyacağını düşünen insanların aslında 6 saat civarında uyuduğu belirlendi.

Sonuçları American Journal of Epidemiology dergisinde de yayımlanan araştırmada, gecede ortalama olarak beyaz kadınların 6,7 saat, beyaz erkeklerin 6,1 saat, siyah kadınların 5,9 saat ve siyah erkeklerin de 5,1 saat uyuduğu saptandı.

Araştırmacılar, uyku süresinin kişinin geliri arttıkça uzadığına ve bu etkinin araştırmada beyazlara göre siyahlarda daha güçlü olduğuna işaret etti.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.