Kadınlarda menopoz belirtileri

Kadınlarda menopoz belirtileri

Son adet dönemi yani menopoz, 40-50 yaşları arasındaki kadınların mütenevvi sıkıntılar çektiği, doğurganlık özelliklerini kaybettiği ve bir daha da asla adet görmedikleri bir dönemdir. Menopoza girme evresinde olan kadınlar her ay düzenli olarak adet olmuyorlar.

Adet düzensizliği
Menopozun belirtileri arasında ilk dikkat çeken adet düzensizliği.. Öncelikle menopozun ilk belirtisi olan adet düzensizliğine değinelim. Bu makalemizde menopoz dönemindeki kadınların yaşamış olduğu sıkıntılara değinecek ve menopoza girme belirtileri konusunda da bilgiler sunacağız
Adet günlerinde aksama ya da erken olma gibi sorunlarla karşılaşıyorlar. Bazen adet 2 ay gecikebiliyor bazen de beklenenden çok daha erken görülüyor.

Hormonal değişiklikler
Adet düzensizliği yaşanmasının yanı sıra kadınların hormonlarında da bir takım değişiklikler husule geliyor.Menopoz döneminde hipofizden salgılanan hormonlarda artış olmakta ve üreme fonksiyonunu oluşturan sistemdeki bozukluklar sebebiyle de yumurtalık fonksiyonu azaldığı için doğurganlık özelliği kaybedilmektedir.
Hormonal değişiklikler adet düzensizliğinin yaşanmasına sebep olan bir sorundur. Kadınsal hormon olan östrojenlerbu dönemde düşerken, gonadotropinlerde artış gözlendiği için mütenevvi şikayetler ortaya çıkar. Bunlar ise;
Bir önceki Emboli Hastalığı Ve Emboli Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi başlıklı konumuzda emboli hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: menopoz

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.