Kalça kireçlenmesi nedir?

Kalça kireçlenmesi nedir?
Lakin tedavi edilmedi müddetçe sorun diğer kalçaya doğruda ilerleyecektir. Kalça kireçlemesi sorunu yaşayan hastalar kalçalarını rahat bir şekilde hareket ettiremez ve hareket esnasında ağrı hissederler.
Kalça kireçlenmesi ekseri ileri yaşlarda vuku bulan bir sağlık sorunu olup, giderek daha fazla kişide görülmeye başlamıştır. Peki kalça kireçlenmesi nasıl bir sorundur ve bu sorundan nasıl korunulur?

 

Kalça kireçlenmesi nedir?

 

Kalça kireçlenmesi çoğu zaman tek kalçada görülmektedir. Kalçanın deformasyona uğraması sonucu ile kalçanın kireçlendiği bilinmektedir
Bu ağrı vücuda yük bindiğinde artar ve dinlenirken azalır. İlerleyen zamanlarda ise hastaların hareketleri neredeyse kısıtlanmış, topallayarak yürümeye ve diz ağrısı çekmeye başlamış olacaktır.
Kalça hareketlerinde tutukluk yaşanmasına sebep olan kalça kireçlenmesi tedavisinde ilk olarak kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Geçmeyen veya ilerlemiş olan sorunlarda ise tek tedavi yöntemi cerrahi operasyondur. Kalça kireçlenmesinde hastaların birçoğu kaplıca tedavisine de başvurmaktadır.
Kalça kireçlenmesinden korunmak için, kalça yeteri kadar dinlendirilmeli, fazla kilolar verilmeli, egzersiz ve yürüyüş gibi aktiviteler uygulanmalı, düzenli uyku uyumalı ve ara sıra yüz üstü yatmak gereklidir. Bakılanlar: kalça kireçlenmesinden korunmak için

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.