Kalp atışlarında düzensizlik ve kalp çarpıntısı

Kalp atışlarında düzensizlik ve kalp çarpıntısı
Normalde insanlar kalp atışlarını hissetmez. İşte bu belirtilerin kalp hastalığı bulgusu olabileceği durumlar…
Kişiden kişiye, yaşa, fizik kondisyona ve diğer organların sağlık durumuna göre değişmekle birlikte, normal kalp atış sayısı dakikada 60 ile 100 arasındadır.
Heyecan anında kalp çarpıntısı normaldir
Her çarpıntı hissi, ciddi bir rahatsızlık bulgusu değildir.
Uzmanlar, kalp atışlarında düzensizliğin ve kalpte çarpıntı hissinin bazı durumlarda bir kalp hastalığına işaret edebileceğini belirterek bu tür sorunlarla karşılaşanları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Ancak kalp atışları hızlandığında, yani dakikada 100′ün üzerine çıktığında, düzensizleştiğinde ya da normalden daha güçlü attığında hissedilir olması, çarpıntı olarak ifade edilir
Örneğin, efor gerektiren bir aktivite sırasında, korku, heyecan gibi durumlarda kalp atışlarının hızlanması normaldir.
Ayrıca ateş, kansızlık, tiroid bezinin fazla çalışması, böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması gibi durumlarda kalbin kendisinde bir hastalık olmadığı halde kalbin hızı artması, çarpıntı olarak hissedilebilir.
Genellikle belirgin bir sebep olmadan ve ani başlayıp ani kesilen ve kalp hızının dakikada 150-200′e kadar çıktığı, baş dönmesi, göz kararması, baygınlık hissi ya da tam bir bayılmaya yol açan çarpıntılar, kalp hastalığını düşündürür.

Kalp çarpıntısının türünü anlamanın en kolay yolu
Ayrıca kalp hızının arttığı, atışların düzensiz olduğu durumlar da bir kalp hastalığını düşündürür. Bir kalp çarpıntısının hangi tür çarpıntı olduğunu anlamanın yolu, çarpıntı olduğu sırada çekilen EKG’nin incelenmesidir.
Çarpıntı sırasında EKG çekilememiş ise 24-48 saat EKG takibi yapan ve hastanın üzerinde taşıyabileceği küçük EKG cihazları (holter) yardımı ile çarpıntı şikayeti sırasındaki kalp ritmi ve EKG kaydedilir.
Kalp çarpıntısı şikayeti, çoğunlukla genç ve orta yaş hastalarında basit kalp hızı artışı veya tansiyon yükselmesi sonucu kalp atışlarının normalden güçlü hissedilmesi şeklinde olup, hayati tehlike oluşturmaz. Kalp kapak hastalığı, koroner damar hastalığı ve kalp yetersizliği olanlarda ve ileri yaştaki hastalarda, daha ciddi bir kalp hastalığı bulgusudur.
Bir önceki Göğüsteki ağrılar ve kalp sağlığı başlıklı konumuzda baş dönmesi, göğüs ağrısı ve göğüste ağrı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kalp atlar, kalp atışları, kalp atışının hızlanması, kalp atışlarındaki düzensizlik, kalp atisi neden yukselir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.