Kalp damarlarında tıkanıklık nedenleri

Kalp damarlarında tıkanıklık nedenleri

Bedenimizde bulunan tüm organların çalışmasını sağlamak amacıyla organların ihtiyaç duymuş olduğu kanı pompalayan kalbimiz, bu işlevini yerine getirmek için ortalama dakikada 70 defa kasılmakta ve her defasında da 70ml kanı organlarımıza göndermektedir. Atardamarlar yolu ile organlara taşınan kan kalbimiz sayesinde atardamarla pompalanmakta oradan da organlara ulaşmaktadır. Organların canlılığının korunması ve kusursuzca görevlerini yerine getirmesi için yapılan bu işlemde bir aksama husule geldiği zaman başta kalp sağlığımız olmak üzere mütenevvi sağlık problemleri husule gelecektir. Her organ gibi kalbimizin de gereksinim duyduğu birkaç şey vardır.

Kan organlara besin maddesi ve oksijen gereksinimi sağlar
Kalp bu gereksinimi “koroner damar” (koroner arter) ile kendisi sağlamaktadır. Koronor damarlarda husule gelebilecek hastalıklar direk kalbi etkilediği için, kalp sağlığını bozarak hayati öneme taşımaktadır. Bu hastalıkların en sık görüleni ise kalp damarı tıkanıklığı denilen koroner aterosklerozdur.

Koroner ateroskleroz, başta kolesterol olmak üzere bir takım maddeleri birikmek ve buralarda darlıklar ve tıkanıklıklar husule gelmesi sorunudur. Peki sebepleri nelerdir? İşte kalp damarlarında tıkanıklık nedenleri.
.

Bir önceki yazımız olan Tıkalı kalp damarlarını açan bitkisel kür başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: tikali kalp damarlari

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.