Kan kusma nedenleri

Kan kusma nedenleri

Kan kusma yaşamı tehdit eden klinik bir durum olduğundan, en acil şekilde kan kusmanın nedenleri hakkında araştırmalar yapılmalı ve nüksetmesini önlemek için gerekli tedavi metotlarına başvurulmalıdır. Kan kusma sebeplerinin oldukça çeşitli olduğunu anlatan uzmanlar, özellikle de fazla miktarda kan kusma mevcut ise hastanın hayatını kaybetme riski bulunduğunu dile getirdiler. Özellikle de midede gelen kan mide suyu ile karıştığı için daha fazla miktarda olmaktadır.
Kan kusma neden olur?
Kusulan kan akciğer, bronş ve gırtlaktan gelerek ağızdan çıkıyorsa bu soruna hemoptizi yani bir diğer anlamı ile kan tükürme, midede geliyorsa hematemez denmektedir. İşte uzmanların kan kusma nedenleri hakkında ilettiği bilgiler
Koyu kahve telvesi gibi kusulan kan ekseri mideden gelir.
Kan kusmanın sebepleri arasında, mide, ağız, boğaz, yemek borusu ve ince bağırsağın ilk bölünü içeren üst gastrointestinal sistemdeki kanamalar kan kusma olarak kendini belli eder. Yemek borusu ya da mide ülseri kanamalarında, mide-bağırsak enfeksiyonlarında, mide-yemek borusu tahrişlerinde, burun kanamasından dolayı kan yutmada ve daha birçok durumda kan kusma görülebilir.
Kan kusmanın bir diğer sebepleri ise; akut karaciğer yetmezliği, alkolik hepatit, mide ve yemek borusunda tümör olması, özofagus iltihabı, astrointestinal kan damarlarındaki bir kusur, özofagus varisleri veya mide varislerinin kanamasıdır.

oluşabilir. Bunlar:
Doğum kusurları
Kan pıhtılaşma bozuklukları
Süt alerjisi
Nesne yutulması

Bir önceki yazımız olan Yemek sonrası kusmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: Neden kan kusulur, kan kusmanın nedenleri, kan kusmak neyin belirtisi, kan kusma nedenleri, kan kusmak neden olur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.