Kandidemi Nedir? Kandidemi Hastalığı

Kandidemi Nedir? Kandidemi Hastalığı

Sepsis yoğun bakımda önemli mortalite ve morbidite nedenlerinden biridir. Ancak klinik belirtiler ve laboratuvar testlerinin duyarlılık ve özgünlüğü düşükken, kültürler de zaman almaktadır. Sepsis tanısında gecikmeler ve gecikmiş veya yetersiz antibiyotik rejimleri mortalite oranlarında artışla ilişkilidir. Sepsisteki ateş ve lökositoz gibi klinik ve kan değerleri nispeten yüksek duyarlılığa sahip olsa da, sepsise özgünlüğü düşüktür.

 
Yoğun bakım hastalarında fungal enfeksiyon tanısı hala çok zordur, ve genellikle klinik, laboratuvar ve mikrobiyoloji kültürleri üzerine dayalıdır
Kandida enfeksiyonunun tanısında tek kesin kriter kanda veya steril vücut sıvılarında kandida görülmesi olduğundan, gözlemlerimizi kandidemi ve/veya bakteremili hastalarla kısıtladık. Merkezimizde büyük bir oranda non-albikans kandida olsa da sonuçlarımız bundan etkilenmemiştir.

Erken ve isabetli tanı için güvenilir sepsis markerlarına ihtiyaç vardır. Bu amaçla CRP düzeyi tek başına veya diğer testlerle kombine şekilde kullanılsa da kandidemideki yeri net değildir. Çalışmamızda CRP düzeyleri tüm hastalarda artmıştı, ancak bu artış bakteri sepsisi hastalarında kandida sepsisi hastalarından daha fazlaydı. Ancak ROC eğrilerinin analizlerinde bakteriyel ve kandida sepsislerini ayıracak kesin bir sınır belirlenemedi.
 
Bir önceki Lösemi Hastalığı İle Bilinmesi Gereken Herşey başlıklı konumuzda lösemi, lösemi belirtileri ve lösemi çeşitleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kandidemi ne demek, kandidemi nedir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.