Kanserle mücadelede sporun büyük önemi var

Kanserle mücadelede sporun büyük önemi var

Kanser hastalarının bu illeti yenmeleri için yapabilecekleri en güzel şey, bol bol spor yapmak. Bu hastalar arasından bir çoğu da kendi dünyasına kapanıyor. Kanser teşhisi konan bir hastanın hareket kısıtlılığı hastalığın seyrini daha da kötüleştirir. Bir kanser hastasının hayata küsüp fiziksel ve sosyal aktivitelerini kısıtlaması yapılabilecek en kötü davranıştır.

Almanya’da yaşayan insanlar arasından her yıl 430 bin kişiye kanser teşhisi konuyor
Bunun üzerine Alman Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda ki bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar sonucunda vardıkları kanı ise, hareketsiz yaşam sürenlerin bu hastalıktan kurtulma şansının olmadığı.
Spor Yapın!
Almanya Köln’de yaşayan Freerk Baumann, Alman Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda ki araştırmacı bilim adamalrının başındaki isimdir. 35 yaşındaki Freerk Baumann, kanser tedavisi sırasında ve sonrasında hastaları inceleyerek sporun hayat kurtardığını dile getirdi. Kanser hastalarının hareketliliği hastaların gücünü ve dayanıklılığını arttırarak stresten arınmalarına yardımcı olduğunu söylüyor.
Elbette ki kanser hastaları için bu zor olan dönem onların hayata küsmelerine neden oluyor. Ama hayatınızı geri kazanmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için spor yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Freerk Baumann: “Karşılaştıkları başlıca güçlük elbette ki korku ve güvensizlik… Araştırmalar, teşhisin ardından aktivite düzeyinde yüzde 30′luk bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Ancak yaptığımız incelemeler hareketsizlik ve kişinin kendisini gereğinden fazla sakınmasının yapılabilecek en büyük hata olduğunu ortaya koyuyor. Bu, böylesi bir durumda risk düzeyini en fazla artıran etken…” açıklamasını yapıyor.
Profesyonel Destek de Önemli
Kanser hastaları için kurulan spor grupları hastaların kanseri yenmesi için en büyük destektir. Kanser hastalarının kafasına takılan bir sorunda, yanlış bir şey yapma korkusudur. Bu korkuyu yenebilmeleri için araştırmayı katılan tüm hastalar önce bir testten geçiriliyor. Sportif yetenekleri, dayanıklılıkları ve güçleri bu test sayesinde ortaya çıkıyor. EKG’ler çekilerek kan değerleri test ediliyor. Tüm bu fiziksel testlerin yanı sıra birde psikolojik testlerde yapılmaktadır. Hastanın kendine güvenmesi ve bu hastalığı yeneceğine inanması çok önemli.
Egzersiz hareketleri ise tedavi şekline, hastalığın türüne ve derecesine göre uygulanıyor. Çünkü bazı kemoterapiler hastaların kalp ritmini etkiliyor veya kanser türüne uygun olmayan tedavi yönteminden hiç bir sonuç alınamıyor. Hastaların kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için egzersizler sırasında yanlarında doktorlar, psikologlar, spor bilimciler ve fizyoterapistlerden oluşan bir grup bulunuyor.
Sporun etkisi kanser üzerinde azımsanmayacak kadar büyük. Geçmişten bu güne kanser hastaları için büyük umutlar geliştirildi. Sporun ve egzersizin desteği ile bu hastalık artık yenilebilir. Elisabeth Braun, kanser hastaları için daha fazla spor gruplarının kurulmasından yana.
Bir önceki Amazon kadınlarının taktiği kanseri önlüyor başlıklı konumuzda kadınlarda meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: spor yapmak, spor yapma, kanser hastalari da spor yapabilir mi, seyir sporları nelerdir, spor ve beden eğitiminin faydaları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.