Kateter nedir? Kateter ne işe yarar?

Kateter nedir? Kateter ne işe yarar?
Kalp kateterizasyonu özel bir durum olup, kalp hastalıklarının teşhisinde önemli bir metoddur. Değişik maksatlar ve değişik bölgeler için özel tipte kateterler yapılmıştır.

Vücut boşluklarına teşhis ve tedavi amacıyla özellikle damarlar içine ilâç ve sıvı vermek ve bunlardan, meselâ mesâneden sıvı almak için özel hazırlanmış tüpler (borular). Değişik maksatlar ve değişik bölgeler için özel tipte kateterler yapılmıştır.
Katater, vücut boşluklarına teşhis ve tedavi amacıy ile özellikle damarlar içine ilâç ve sıvı vermek ve bunlardan, meselâ mesâneden sıvı almak için özel hazırlanmış tüpler (borular)
Kalp kateterizasyonu özel bir durum olup, kalp hastalıklarının teşhisinde önemli bir metoddur. Kalp kateterizasyonu ile birlikte kalbin ve büyük damarların filmleri de çekilir.

Uygulanan metodlardan, özellikle bir cerrâhî müdâhaleden önce kalpteki bozukluğun kesin olarak yerini ve derecesini tesbit için faydalanılır. Bu metodlara, doğuştan olan kalp hastalıklarında, romatizmal kalp kapağı hastalıklarında dâimâ başvurulur. Kalp kateterizasyonu, sağ kalp, sol kalp kateterizasyonu olmak üzere ikiye ayrılır. Sağ kalp kateterizasyonunda kateter, koldaki toplar damarlardan faydalanarak kalbe iletilir. Sol kalp kateterizasyonunda ise kateter, ya kol veya bacaktaki atardamarlardan faydalanılarak kalbe iletilir veya direkt olarak göğüs cidârından kalbe sokulur. Kalp kateterizasyonu oldukça tecrübe isteyen ve ölüm tehlikesi dahi bulunan bir metoddur. Bu yüzden ancak gelişmiş kardiyoloji merkezlerinde yapılabilmektedir
 
Bir önceki Burun Kanaması Neden Olur? Burun Kanamasının Nedenleri Ve Tedavisi başlıklı konumuzda burun kanaması, burun kanaması neden olur ve burun kanaması nedenleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kateter ne işe yarar, kateter nasil cikarilir, katater nasıl takılır, çocuklarda kalp kateter ameliyatı nasıl yapılır, katater ne işe yarar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.