Kelliğe Saç Ekimi İle Veda Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Zararları Varmıdır?

Kelliğe Saç Ekimi İle Veda Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Zararları Varmıdır?
Günde yaklaşık olarak 90 yada 100 adet saç telinin dökülmesi normal kabul ediliyor  ve bu saçların yerine yenileri çıkayor.
Baştaki saç sayısı ve kalınlığı kişiden kişiye değişebilir. Bu saçlar zamanla kendilerini yenilerler. Ayrıca, yaşa bağlı olarak saçın büyüme hızı da değişir. Yazının devamı aşağıda.
Normal bir insanda ortalama 100.000 adet civarı saç teli vardır

 
Erkeklerde, saç dökülmesi genelde alında ve tepededir. Başın arka kısmında saç dökülmesine rastlanmaz. Bunun nedeni iki farklı saç kökünün olmasıdır. Alındaki ve tepe bölgedeki saç kökleri Testosteron Hormonuna duyarlıdır ve bu hormon bu bölgelerdeki saç köklerine zarar verdiği için Erkek tipi saç dökülmesi buralarda gerçekleşir.
Diğer bölgelerdeki saç kökleri, Testosteron Hormonuna duyarlı olmadıkları için dökülmediğinden, bu bölgelerden alınan saç kökleri, dökülen bölgelere ekilir. Bu ekilen saç kökleri Testosteron’a karşı duyarlı olmadıkları için, yeni ekildikleri bölgede de “Testosteron’a bağlı dökülme” göstermezler. Ayrıca, kişinin kendi saçı kullanıldığı için de görüntü gayet doğal olur.

Saç ekimi işlemi tamamlandıktan sonra, kişi evine dönebilir. İlk 2 gün saçlar yıkanmaz ve bu süreden sonra saç her gün özel bir madde ile yıkanır. Saç ekiminden birkaç gün sonra alın bölgesinde şişlik ve morluklar oluşabilir, fakat bu geçici bir durumdur ve 1-2 gün içerisinde bu şişlik ve morluklar kaybolur.
Yeni ekilen saçlar bir süre sonra dökülürler ve yaklaşık 3 ay içerisinde yeniden çıkmaya başlarlar. Saçlar alındıkları bölgedeki büyüme hızları ile ekildikleri bölgede büyümeye devam ederler ve bu saçlar, yukarıda da belirttiğimiz gibi, dökülen bölgelerdeki saç köklerinden farklı yapıda oldukları için, dökülmezler.
Herkesin saçındaki dökülme ve açıklık oranı farklıdır. Bu nedenle kişi uzman bir hekim tarafından muayene edilmeli ve hangi bölgelere ne sıklıkta saç ekileceğine karar verilmelidir.
Bir önceki Saç Dökülmesi Nedenleri Ve Saç Dökülmelerine Karşı Öneriler başlıklı konumuzda saç bakım kürleri ve saç dökülmeleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: saç ektirmenin zararları, saç ekiminin zararları, alinda sac ekimi, saç ekimi sonra oluşan morluklar, sacektirme

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.