Kemik iliği naklinde kimlerden ilik alınabilir?

Kemik iliği naklinde kimlerden ilik alınabilir?

Kemik iliği nakli için uygun kök hücreler ya hastanın kendisinden ya da bir başkasından alınmaktadır. Ancak çoğu kişide bu işlem ne yazık ki başarısız olarak da gerçekleşebiliyor. Hastalığın türüne göre ya hastadan ya da başkasından alınabilen kök hücrenin aslında en ideal olanı hastanın varsa ikiz kardeşindedir. Kan kanseri hastası olanlara uygulanan kemik iliği naklinde uygun kök hücre bulunduğu zaman hastalığın tedavisi mümkün olabiliyor ve hasta hayata yeniden dönüyor.
Lösemili (kan kanseri) hastaların tedavisinde son dönemlerde sıklıkla uygulanan kemik iliği nakli, hastaya uygun verici bulunduğu zaman uygulanan bir işlemdir
Hastanın yumurta ikizi olan kardeşinin kök hücresi genetik olarak hastanınkine çok benzediğinden hiçbir sorun çıkmadan nakil işlemi gerçekleştirilir. Ancak büyük bir çoğunluğun yumurta ikizi kardeşi olmadığından çok az kişi böyle bir şansı yakalayabiliyor.

Kemik iliği naklinde HLA doku grupları uyan donörler arandığından anne ve baba uygun donör sayılmazken kardeşler bu gruba dahil olabiliyor. Anne ve babası aynı olan kardeşlerde %25 doku uyumu ihtimali bulunmaktadır. Hastanın oldukça fazla kardeşi var ise uygun doku bulma şansı daha yüksek olacaktır.
Bir önceki İyonlarla tümör tedavisi başlıklı konumuzda tümör tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ilik nakli, kan kanseri ilik kimlerden alınıyor, kemik iliği nakli, kemik iligi naklinde donor emziriyor, ilik nakli kimden alınır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.