Kemiklere zararlı besinler nelerdir?

Kemiklere zararlı besinler nelerdir?
Bunun için kemikleri kırılgan yapan besinlerin neler olduğu konusunda bilinçlenmeniz için bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Kemiklere zararlı besinlerin başında gazlı içecekler gelmektedir. Gazlı içecekleri tüketmek yerine kemiklere büyük faydası bulunan süt, ayran, kefir, portakal ve diğer meyve sularına yönelmek gerekir.
Kemik sağlığını korumak için düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra belli bir yaştan sonra kemiklere faydalı, kemik güçlendirici besinlerin tüketilmesini öneren uzmanlar, kemik sağlığına zararı bulunan gıdalardan da uzak durulmasını önermekteler. Gazlı içecekler tam bir kemik düşmanı olduğundan bu tür içeceklerden uzak durmak en faydalı davranıştır

Gazlı içecekler kadar kemiklere düşman olan diğer besin maddesi ise tuzdur. Yediğiniz yemeklerin tuzuna dikkat etmeli ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bilhassa menopoza giren kadınların tuzdan uzak durması şiddetle tavsiye edilir.

Kemiklerdeki kalsiyumu azaltan ve kemik kırılganlığına yol açan alkollü içeceklerden uzak durmakta faydalı bir davranıştır. Günlük içilen kahve miktarı bir fincanı geçmemeli, sağlık açısında son derece faydalı olan A vitaminini de aşırı almamaya dikkat edilmelidir.
Sıvı ve katı yağlardan da uzak durulması gerektiğini söyleyen uzmanlar, kemiklerin sağlığını korumak için kemik yapıcı gıdalara yönelmesi gerektiğinin altını çizmekteler.

Bir önceki yazımız olan Beyine zarar veren yiyecekler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: sağlıga zararlı gıdalar, kemik erimesi yapan yiyecekler, kırıklara zararlı yiyecekler, zararlı besinler faydaları, kemik erimesine zararlı şeyler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.