Kilo Verdikten Sonra Neden Tekrar Geri Alıyorum

Kilo Verdikten Sonra Neden Tekrar Geri Alıyorum
Fazla kilolarını vermek için, bir çok yötem uygularlar, diyetler vede sporlar gibi. Lakim bir çok insan verdiği kilolarının hızla yeniden almaya başlar? Verilen kiloları tekrardan almanın ve hatta fazlasıyla almanın nedenini merak ediyomusunuz? Merakınızı gidermek için, makalemizi sonuna kadar okumalısınız…

Verdiğiniz kiloları geri alıyorsanız, bir sorun var demektir. Kilo koruma dönemlerinde bir veya iki kilogramlık artış, beklenen bir durumdur.
Bir çok insanın sıkıntılarından biride kilolarıdır. Daha fazla kilo artışı yaşanmış ise, bunun nedenleri araştırılmalıdır

Test yaptırmak şart!
Suadiye Memorial Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Oya Yüksek, kaybedilen kiloların neden geri alındığını şu sözlerle açıkladı: “Zayıflama programına başlamadan önce bazı hormon testleri yapılmalıdır. Hormonlardaki herhangi bir sorun, kısa sürede kilo kaybı sağlamada bir problem oluşturmasa bile, ileriki dönemde kilonun kolay kazanılmasını sağlar.” Yüksek, yapılan başlıca diyet hatalarını ise şöyle sıraladı:
Başlıca diyet hataları

1- Çok düşük kalorili diyetler yapmak: Her vücudun belli bir kaloriye ihtiyacı vardır. Şok diyetler, kısa süreli kilo kaybı sağlasa bile sonradan kilo almayı hızlandırır.
2- İdeal kilonun da altına inmeye çalışmak: Cinsiyete, boya ve yaşa bağlı olarak herkesin sahip olması gereken bir ideal kilo vardır. Bu kilonun altına düşülmeye çalışıldığında vücut direnç göstermeye başlar ve koruma dönemlerinde hızlı bir kilo artışı gözlenebilir.
3- Yoyo etkisi: Yoyo etkisi, kilo verip tekrar alma döngüsüdür. Bu, sürekli tekrarlandığında metabolizmayı yavaşlatıcı etki gösterir.
4- Yeme davranışlarının uzun süreli değiştirilememesi: Yeme davranışlarının psikolojik nedenleri zayıflama programına başlanırken mutlaka araştırılmalıdır. Bu problemler çözülmediği sürece, kilo artışı tekrar kendini gösterir.
Bir önceki Romatizma kalp krizini etkiliyor! başlıklı konumuzda romatizma, romatizma belirtileri ve romatizma bitkisel tedavi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: verdiğin tüm kiloyu geri almak, kilo verip tekrar alamamak, kilo veriyorum verdikten sonra geri aliyorum, kıstan bu yana verdıgım kıloları gerı alıyorum, verdiğim kiloyu geri alıyorum

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.