Kimler kan verebilir?

Kimler kan verebilir?
İnsan vücudunda 5000 ile 6000 mL arasında kan bulunurken, bir seferde bu kanın %7,5′i yani 450 ML’i verilebilmektedir.
Kan bağışını takiben, eksilen sıvı hacmi, damar dışındaki sıvının, damar içine geçmesiyle saatler içerisinde karşılanır. Erkekler en sık iki ayda birkez kan verebilecekken kadınlar ise özel durumları nedeniyle en sık 3 ayda bir olmak üzere yılda toplam 4 üniteyi geçmemek şartıyla kan verebilirler.
Kan bağışı yapacak kişilerin ağırlığının 50 kilogram üzerinde olması şart koşulurken, 50 kilogram altındaki ağırlığa sahip olan kişilerden kesinlikle kan alınmamaktadır.
Kan bağışı yapan kişilere donör denilirken, 18 ile 65 yaşındaki sağlıklı her insan döner olabilir
Hücrelerin yenilenmesi süreci ise, 2 ay kadardır. Düzenli aralıklarla yapılan kan bağışının sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmadığı gibi, aksine bir çok yararı mevcuttur.

Kan aldırmanın sanıldığı gibi kilo aldırma, zayıflatma, halsiz bırakma, kaşıntı yaşatma ve bağımlılık yapma gibi etkileri bulunmazken, bazı ilaçları kullanan kişilerin kesinlikle kan bağışı yapmaması önerilir.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.