Kış aylarında nasıl beslenilmeli?

Kış aylarında nasıl beslenilmeli?

Hastalıkların ve sağlık problemlerinin arttığı kış aylarında kesinlikle tükettiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekirken, daha çok meyve ve sebze ağırlıklı tüketim gerçekleştirmemiz önerilmektedir.
Limon: Bağırsaklardaki ve idrar yollarında ki mikropları öldürmenin en kolay yolu limon yemektir. Besin grupları C vitamini bol olan birçok rahatsızlığa iyi gelirken, hastalık riskini en aza indirgeyen vitamin olarakta bilinmektedir.
Bağışıklık siteminizin güçlenmesine katkıda bulunacak olan bu vitamini içeren meyve sebzeleri kesinlikle yazımızın devamında okumanızı öneriyor. Limon suyu ile gargara yapıldığında ağız, boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Ayrıca limonun bir çok faydası da bulunmaktadır: iştah keser, kansızlığı önler, gıda zehirlenmesini önler, dişleri beyazlatır ve diş etlerini, kuvvetlendirir, idrar söktürür, mide ağrılarını dindirir, baş ağrılarını ve vücut ağrılarını keser, böbrek ve mesane kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur, yüzdeki sivilceleri geçirir.

Portakal: Portakal, kış aylarında yetişen ve kesinlikle günlük 1 adet tüketmeniz gereken bir meyvedir
Karaciğerlerinizin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde oldukça katkısı olduğu gibi, vücut enerjisini de orantılı bir seviye de tutar.

Pekmez:
Kış aylarında kahvaltılarınızda bir çorba kaşığı içmenizi öneririz. İştah açar ve kansızlığı oldukça iyi gelir. Ayrıca pekmezin diğer faydaları: mideyi, bağırsakları, böbrekleri kuvvetlendirir. Damar sertliğine iyi gelir, kan dolaşımını rahatlatır, enerji verir, hamilelikte ve bebek gelişiminde çok faydalıdır.
Bir önceki Kafeinli içeceklerden kurtulmanın yolu başlıklı konumuzda çay, çay tüketimi ve çayın zararları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.