Kısırlık kadınları tehdit ediyor

Kısırlık kadınları tehdit ediyor
Dr. Hakan Yaralı, polikistik over sendromunun, kadınlarda erken yaşlarda görülmeye başlayan ve bir çok rahatsızlığa yol açan ciddi bir problem olduğunu söyledi.
Her 15 kadında bir görülen Polikistik Over Sendromu, kısırlığa ve estetik sorunlara yol açıyor.
Yaralı, “Hastalık evlilik yaşamında eklenen farklı sorunlarla boyutu genişleyen ve şekil değiştiren polikistik over sendromu, kısırlık ve estetik sorunlara yol açtığı gibi, insülin metabolizmasında da bozukluklara neden oluyor” dedi. Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof

En önemli belirtisi adet düzensizliği
Polikistik over sendromunun her kadının problemi olduğuna işaret eden Prof. Dr. Yaralı, “Doğurganlık çağında bayanlarda en sık karşılaştığımız hormonal bozukluk. Yüzde 6 ila 8 oranında görülür. Başka bir deyişle 12-15 kadından bir tanesinde polikistik over sendromu var” diye konuştu. Polikistik over sendromunun belirtilerine ilişkin de bilgi veren Prof. Dr. Yaralı şunları söyledi:
“Bu tablonun en önemli özelliği ilk adet görme yaşından itibaren gelen adet düzensizliği. Düzensizlik yılda altı ya da daha az adet görmeyle kendini gösterir. Düzensiz adet görme sonucunda endometrium denilen rahim zarı düzensiz olarak kalınlaşmakta bu da kanser riskini artırmaktadır.
İkinci önemli özelliğine gelince, erkeklik hormonu testosteronun kanda artmasına bağlı olarak tüylenmenin ortaya çıkması. Kıllanma özellikle yüzde çene altında, göğüs uçlarında ya da göbeğe doğru oluyor. Yine erkeklik hormonunun yüksekliği erkek tipi saç dökülmesine, yağlanma ve sivilceye yol açıyor.
Bu hastalığın üçüncü önemli özelliği ise ultrasonda polikistik over dediğimiz özel bir görüntünün ortaya çıkması. Eğer bir kadında bu üç özellikten ikisi varsa polikistik over sendromu tanısı koyarız.”
Gebe kalmayı engelliyebilir

Prof. Dr. Yaralı, polikistik over sendromunun yumurtlama bozukluğuna yol açtığı için gebe kalmayı engellediğini ifade ederek “Gebe kalmakta sıkıntı nedeniyle değişik merkezlere başvuran hastaların neredeyse yarısını polikistik over sendromu olan kadınlar oluşturuyor. Yumurtanın yeterince büyümemesi ve yumurtlamanın olmaması gebe kalmayı engelliyor” diye konuştu.
İki hastadan birinde şeker düzensizliği çıkıyor
Polikistik over sendromunun sadece kısırlığa neden olmadığını ifade eden Prof. Dr. Yaralı, başka hangi hastalıklara yol açtığına ilişkin de bilgi verdi. Prof. Dr. Hakan Yaralı polikistik over sendromunun yol açtığı sorunlara ilişkin şunları söyledi:
“Kadınlar bize genellikle adet düzensizliği, gebe kalmakta sıkıntı ve tüylenmede artış şikayetleriyle başvuruyor. Ancak bu hastalığın çok önemli bir metabolik tarafı var. Polikistik over sendromu tablosunda şeker hastalığında olduğu gibi insülin etkisine karşı direnç olur.
Araştırmalara göre, bu hastalığı olanların yüzde 40’ında gizli şeker, yüzde 8’inde de aşikar şeker var. Neredeyse polikistik over sendromu olan iki hastadan birinde şeker düzensizliği çıkıyor.
Biz 52 polikistik over sendromu hastasının ailelerini taradık. Araştırma sonucunda bu hastaların anne-babalarında yüzde 50’ye yakın oranda gizli–aşikar şeker tespit ettik. Bu yüzden ailelere de şeker taraması yapılmalı.”
Bir önceki Kadınların korkulu rüyası vajinal akıntılar başlıklı konumuzda vajinal akıntı ve vajinal akıntılar hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.