Klavyeniz ne kadar temiz

Klavyeniz ne kadar temiz
Çıkan sonuca göre, konumuz bakteriler olduğunda, klavyeniz ile klozetiniz arasında hiçbir fark yok… Milyonlarca bakteri barındırabilen klavyeler yüzünden ishal ve kusma gibi rahatsızlıklarla sık sık karşılaşabiliyor olabilirsiniz. Masum bir görünüme sahip bilgisayar klavyelerinizi sık sık temizlemeyen bir kullanıcı iseniz, o klavyenin üzerindeki bakterilerden emin olamazsınız.

Klavye klozet karşılaştırması
Çeşitli ortamlardan alınan 33 adet klavyenin incelenmesi sonucunda ortaya çıkan araştırma sonuçlarında, klavye üzerindeki bakteriler, Londra’da sıradan bir ofis binasının klozeti üzerindekiler ile karşılaştırıldı.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, yapılan bir araştırma sonucunda, kullandığımız herhangi bir klavyede bulunan bakterilerin arasında koli basili ve enfeksiyonlara yol açan Staphylococcus aureus bakterilerinin de bulunduğunu gösterdiğini bildirdi


Mikrobiyoloji uzmanı James Francis, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu sonuçlar, bize büyük risk altında olduğumuzu gösteriyor. Araştırma sırasında kullandığımız klavyelerden bir tanesi herhangi seçilmiş ve bir ofisten aldık ve sonuçlar üzerinde çıkan bakterilerin, kabul edilen sınırın 150 kat üzerinde olduğunu ortaya çıkardı.” Şeklinde konuştu.

İngiliz Which dergisinin konuyla ilgili yaptırdığı bir ankette çıkan sonuçlar ise gerçekten ürkütücü: 4000 kişi üzerinde yapılan bir ankette, katılanlardan klavyesini ayda bir temizleyenlerin yüzde 22, monitorünü temizleyenlerin %27 ve geri kalanların bilgisayar farelerini ve klavyelerini hiçbir zaman temizlemedikleri ortaya çıktı.

Kulaklıklarda sık temizlenmeli
Aynı zamanda kulaklıkların da sık sık temizlenmesi gerektiğini ortaya koyan araştırmacılar, kullanıcıların kişisel temizliğe dikkat etmemesinin, el yıkamamasının da bakteriyel kirliliğe neden olduğunu bildirdi.

Anket sonucuna göre, her 10 kişiden birinin “asla” klavyesini temizlemediğini gösterdiğine bakılırsa, bu konuya hepimizin daha fazla önem vermesi gerekiyor.

Klavyelerin, küçük el süpürgeleri ile sık sık temizlenmesi ve monitorlerin de kuru bezlerle sık sık temizlenmesi öneriliyor.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.