Korkularınızdan kurtulmak artık çok kolay

Korkularınızdan kurtulmak artık çok kolay
Geçmişten gelen ve geleceğe yönelen… Ölüm travması, ayrılık acısı gibi.
Hayatta sizi en çok korkutan şeyden birkaç saat içinde kurtulacağınızı ya da yaşadığınız bir olayın birkaç dokunuşla artık size acı vermeyeceğini söyleseler inanır mısınız? Cevabınız hayır ise EFT tekniği ile tanışma zamanınız gelmiş demektir…
Öyle fobiler vardır ki, normal yaşamınızı sürdürmenize izin vermezler. Peki bu tür korkuların ve acıların silinmesi için sadece 1-2 saatin yeterli olduğunu söylesek ne dersiniz?
EFT yani “Duygusal Arınma” isimli teknikle bu mümkün. Örneğin; kedi korkusu nedeniyle dışarıda dolaşamamak, toplulukta konuşamamak, sudan korkmak gibi korkular basit gibi görünseler de yaşamınızı zorlaştırabilir. Bir de daha acı verenleri vardır
Üstelik bilim-kurgu filmlerindeki gibi bir makinenin içine girip tüm bilgilerin silinmesini de gerektirmiyor. Vücutta bulunan önemli noktalara dokunarak korkularınıza ya da geçmişinize iniliyor ve sonrasında tüm bu korku ve anılar siliniyor.
Türkiye’deki geçmişi sadece yedi yıl olan EFT, Amerikalı bir mühendis ve NLP uzmanı olan Gary Craig’in, Amerikalı Klinik Psikolog Roger Callahan’ın ‘Düşünce Alanı Terapisi’nden yola çıkarak geliştirdiği bir yöntem.
Roger Callahan’ın hikâyesiyse şöyle:
“Callahan, normal psikoterapinin yanı sıra, doğu felsefelerini ve tekniklerini de uzun yıllar araştırır. Su fobisi olan bir hastasını tedavi ederken hastanın “Suyun düşüncesi bile midemi bulandırıyor!” demesi üzerine aklına, hastasının mide ile doğrudan bağlantılı meridyenine hafifçe vurmak gelir. Hemen gözün altındaki bu meridyene yapılan vuruştan sonra hastanın mide bulantısı geçer. Daha da şaşırtıcı olansa bir buçuk yıldır süren tedavi boyunca ilerleme kaydedilemeyen su fobisi ortadan mucizevi bir şekilde kalkar. Buna inanamayan Callahan, hastaya en yakındaki havuza gitmeyi teklif eder. Daha önce suyun yakınına gidemeyen hasta, havuz suyuyla sevinç içinde yüzünü yıkar. Böylece Callahan bu yöntemi geliştirir. Gary Craig ise bunu sadeleştirir ve her soruna tek bir tekniği kullanarak çözüm arar.”
“Yöntemi önce kendime uyguladım”
Türkiye’de bu tekniği kullanan ilk kişilerden olan İpek Cihan Bilgin, EFT tekniği hakkında merak edilen noktaları açıklığa kavuşturdu.
Bilgin, EFT ile nasıl tanıştığını şöyle anlatıyor; “Tekniği, ilk olarak bir kitapta keşfettim. Sonra bu yöntemi kendimde uyguladım ve baktım, mucizevi sonuçlar veriyor. Olumsuz bir duyguya karşı kullanıyorsunuz ve bir bakıyorsunuz öfkeniz kayboluyor. Bunun eğitimini alıp insanlara bu konuda yardım edebileceğimi düşündüm. O dönemde reiki biliniyordu ama EFT bilinmiyordu. Gary Craig’den eğitimini aldım.”
Bu tekniği öğrenince kendimize uygulanabiliyor muyuz?
Eğitim aldığınız zaman hayat boyu, öğrendiklerinizi islediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için sadece parmaklarınız gerekli. Bir günlük bir eğitimle tekniği öğrenebilirsiniz. İnsan bir enerji varlığı; atomlardan ve moleküllerden oluşuyor. Her şey birbiriyle iletişim halinde. Olumsuz duygularsa enerji alanında sıkışıp, kalıyor. EFT bunun salınımıyla ilgili. Öfke dediğiniz şey, aslında sıkışan enerjidir. EFT bunun çıkmasını ve ışığa dönüşmesini sağlıyor. Vücutla belirli meridyen noktaları var ve EFT bunlardan 14 tanesini kullanıyor. Bu noktalar, parmakların üzerinde ve yüzde bulunuyor. I ter konunun belirli bir cümlesi var. Hangi duygudan kurtulmak istiyorsanız cümlenin ona göre kurulması gerekiyor.
EFT tekniğinin başarısı kesin mi?
Başarı oranı çok yüksek; yüzde 80-90 arasında. Kişinin istemesi, bu teknikte çok önemli.

EFT hangi alanlarda kullanılabiliyor?
Kullanım alanları çok geniş. Fobiler üzerinde çok etkili. Olumsuz her duyguya karşı kullanabilirsiniz. Kedi, köpek, uçak, yükseklik gibi fobileri EFT ile temizleyebiliyorsunuz. Bunun dışında ayrılıklarda da etkili oluyor, örneğin sevgilisinden ya da eşinden ayrıldığı için acı çeken biri bu yöntemle çektiği acıdan kurtulabiliyor. Yakınını kaybetmiş kişiler sonrasında ölüm travması yaşıyor. Yöntem, buna karşı da etkili. Özlem, öfke, suçluluk gibi duyguların hepsini EFT ile temizleyebiliyorsunuz. Bağımlılıklarda da etkisi var; çikolata, sigara, içki gibi bağımlılıklara karşı etkili oluyor. Dakikalar içerisinde, bilemediniz bir ya da iki saat içinde bunlardan kurtulabiliyorsunuz. Okul stresine karşı da kullanılıyor. Çocukların okula olan yaklaşımlarında örneğin matematik fobisi, sınav heyecanı gibi çok sık karşılaşılan negatif durumlarla baş edebilme de etkisi büyük.
Diğer tekniklerden farklı
EFT, çok hızlı bir teknik. Yıllar boyunca terapiye gitmeye gerek olmadan, dakikalar içinde sorunları temizleyebiliyor. Tabii temizleme süresi, kişinin ne yaşadığına ve isteğine göre değişiyor. Diğer bir farkı da, kişiyi birine bağımlı hale getirmemesi; kişi kendi kendine uygulama yapabiliyor. Yan etkisinin olmaması ve olumluya dönüştürdüğü duyguların kalıcı olmasıysa diğer avantajları.
Nelere iyi geliyor?
Örneğin, kedi fobisi olanlar genelde dışarıda yemek yiyemiyor. Bu da hayatlarında büyük eksiklik oluşturuyor. Bu yöntemi kullandıktan sonra, kediye dokunabilenler bile oluyor. Alkol bağımlılığının psikolojik kısmı da tedavi edilebiliyor. Fiziksel zararlar için doktora gitmek şart ama bağımlılığın altındaki nedenler temizlenebiliyor. Bu yöntemi kullananlar arasında dondurma bağımlıları bile var. Onlar günde iki kutu dondurma yiyebiliyor. Bunun allından genellikle yalnızlık duygusu çıkıyor. Bu duygu yok edilebiliyor. EFT, panik atak hastalarına da destek olarak öneriliyor.
Geçmişe dair…
Yaşam alanını temizlemek için EFT dışında teknikler de kullanılıyor. Enerji alanları farklı nedenlerle daralabiliyor. Sonradan edinilen korkuları, bağımlılıkları ve öfkeyi EFT İle yok etmek mümkünken, genetik olarak aileden gelen ‘kötü’ alışkanlıklara karşı ‘Yaşam Alanına Işık Yayma’ olarak bilinen bir teknik kullanılıyor. Yani artık “Ne yapalım, biz böyle yetiştik” bahanesi hayatımızdan çıkıp gidiyor.
Tekniğinin amacı ne?
Artık öyle bir dönemdeyiz ki; her şey çok hızlı ve yetişmek çok zor. Dolayısıyla şifalanmaya çok İhtiyaç var. Birinci aşamada bunların farkında olmak gerekiyor. Kişinin kendinin ve duygularının farkında olması şart. Bu teknikler, İnsanların sorunlarına çözüm bulmalarına yardım ediyor. Kişi kendini fark ederse, daha huzurlu bir yaşama çok zorlanmadan ulaşabiliyor. Amaç daha huzurlu, keyifli bir hayat kurmak. Tekniklerse birer araç.

Bir önceki yazımız olan Çocuklukta yaşanan taciz beyni değiştiriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: cinsel korkulardan kurtulma, heyecandan kurtulma teknikleri, insan korkularindan nasil kurtulur, korkularinizdan kurtulun, eft ile korkulardan kurtulmak

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.