Krup hastalığı nedir?

Krup hastalığı nedir?

Ansızın başlayan krup hastalığı, gün içinde hiçbir şikayete sebep olmazken çocuk gece yatağına yattıktan sonra uyumasıyla birlikte ani solunum sıkıntısı başlaması, tıpkı bir havlama sesine benzeyen şekilde öksürmesi, hafif ateşlenmesi, burun akıntısı olması, sesinin boğuk ve kabalaşması ile başlar.
Tıp literatüründe laringotrakeobronşit olarak tanımlanan krup hastalığı, ekseri 6 aylık ve 3 yaş arasındaki çocuklarda sonbahar, kış ve bahar aylarında husule gelen, bir takım virüslerin yol açtığı alt solunum yolu hastalığı olarak çocuklarda solunum sıkıntısı başta olmak üzere çeşitli sorunlara sebep olur. Büyük havayollarının iltihabi reaksiyonu ve mukus birikimi az önce söylemiş olduğumuz gece yarısı başlayan krup belirtilerine sebep olur. Genellikle krup hastası olan çocukların gündüz hiçbir şikayeti yoktur ve tüm şikayetler gece uykusunda başlar ve çocuğun uyumasına engel olur.

Krup hastalığın nedeni virüslerdir. Krup hastalığı sonbahar, kış ve bahar aylarında salgın şeklinde görülür ve çocuklarının yaşadığı sorunları gören ebeveynlerde çocuklarının durumlarından bir hayli korkarlar
Çocuğun solunum güçlüğü çekmesinin sebebi ise, küçük çocukların yetişkinlere göre solunum yollarının dar olmasıdır.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: havlama gibi öksürük

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.