Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon nedir?
Lazer epilasyon yöntemi ile cilde hiçbir zarar verilmeden istenmeyen tüyler yok edilmektedir.
İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yolu günümüzde artık yaygın olarak kullanılan lazer epilasyon yöntemidir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyon ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.
Lazer epilasyon ile kökleri tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır.
Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir
Amerikan FDA nın da onayladığı bu durum uzun süreli klinik lazer epilasyon çalışmaları sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve tesiri, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA ( Food and Drug Association ) tarafından 1997 yılında onaylanmış ve kısa sürede Türkiye’de hizmet veren merkezlerde uygulanmaya başlamıştır.
Lazer, kabaca tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık demektir. Belirli dalga boylarındaki lazer ışınları koyu renkli maddeler tarafından tutulmak suretiyle enerjilerini bu maddelere aktararak ısı enerjisine dönüşürler. Bu özellikten yararlanarak lazer ışığı tıpta 40 yıldır çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.
Lazer epilasyon fiyatları
Lazer epilasyonda fiyat belirlenirken;
– Lazer epilasyon cihazının teknik özellikleri,
– Lazer epilasyon cihazının etkinliği,
– Lazer epilasyon seans sayısının azlığı,
– Her cilt renginde ve Hassaslığına güvenle uygulanması.
Lazer epilasyonda ortalama seans fiyatları 30 ile 300 TL arasında değişir. Seans sayısı ve fiyatları vücut bölgenize, kıl yoğunluğunuza, cilt ve kıl renginize göre değişeceği için hiç bir lazer epilasyon polikliniğinin veya güzellik merkezinin belli bir fiyatı yoktur. Önce sizi görmek isteyeceklerdir.
Lazer epilasyon’un zararları var mıdır?
Lazer epilasyonda prensip, kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından tutularak ısıya dönüşmesini sağlamak daha sonra da ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir. ( Bu sırada ortaya çıkan ısı kıl kökü hücresini tahrip eder. Tüylerdeki melanin cilttekine göre daha konsantredir. Bu da cildin zarar görmesini önler. )
Lazer enerjisinin büyük bölümü derinin üst yüzeyindeki serbest melanin tarafından tutulduğu için kıl folikülüne ulaşabilen lazer enerji miktarı azalır bu da kıl folikülü üzerindeki tahribat düzeyini azaltır.
Lazer epilasyonun sonrası
Lazer epilasyon sonrası kızarıklık ve kabarıklık gibi kısa süreli yan etkiler oluşmaktadır. Bunlar seansın etkinliğini gösteren belirtilerdir. Zira lazer ışını kıl köküne ulaştığında ısı enerjisine dönüşür ve ısı enerjisi kıl kökünü tahrip eder. Bu esnada ciltte hafif bir yanma batma hissi ile birlikte kızarıklık ve kabarıklıklar oluşur. Bu belirtiler genellikle birkaç saat içinde kendiliğinden geçmekle birlikte çok hassas ciltli ve kalın kıl köklerine sahip kişilerde birkaç gün geçmesi gerekmektedir.

Aşağıda Türkiye’de kullanılmakta olan lazer epilasyon cihazları hakkında dalga boylarına göre bilgi verilmiştir.
Ruby Lazer 694 nm
Tüm dünyada kullanılan en eski lazer epilasyon sistemidir. Artık yalnız long pulsed özellikte olan modelleri kullanılmaktadır.Ağrı duyumsama etkisi en az olan lazer tipidir. Özellikle açık renkli tenli ve ağrı eşiği düşük kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği bir lazer sistemidir.
Alexandrite Lazer 755 nm
Sarşından buğday tene kadar olan cilt tiplerinde güvenle tercih edilebilecek kendini ispatlamış bir sistemdir. Hasta uyumu ve konforu mükemmeldir. Long Pulsed modeli tercih edilmelidir. Esmer ciltlere deneme uygulaması yapılmadan kullanılmamalıdır. Özellikle yüz bölgesinde etkisi zayıftır. Buğday ve daha koyu tenlerde etkisi zayıftır.
Diode Lazer 800-810 nm
geleceğin lazer epilasyon sistemi olarak kabul görmektedir. Ancak nispeten yeni bir teknoloji olması dolayısıyla bu unvanı pekiştirecek yeterli bilimsel çalışma henüz bulunmaması zayıf tarafı olarak kendini göstermektedir. Özellikle yüz bölgesi ve kollarda erkek sırtı gibi kılların daha derinde yerleşim gösterdiği yerlerde etkisi olağanüstüdür.
Nd Yag Lazer 1064 nm
Özellikle long pulsed özellikte olan modeli zencilere bile lazer epilasyon imkânı sağlaması nedeniyle özellikle koyu tenlilerin güvenle tercih edebileceği bir sistemdir. Etkinliği diğer sistemlere göre daha düşük olmakla beraber güvenliği de ön planda tutan kişiler için alternatifsiz bir sistemdir.
IPL-flaş lamba sistemi 550 nm-1200 nm
Farklı dalga boyu lazer ışınının farklı amaçlı kullanımı mümkündür. Leke tedavisi, kılcal damar tedavisi, kırışıklık tedavisi ve lazer epilasyon. Spesifik epilasyon amaçlı geliştirilmiş bir cihaz olmadığından epilasyon etkisi diğer cihazlara göre daha zayıftır. Kalıcı epilasyon sağlamamaktadır. Ancak kalıcı epilasyon hedeflemeyen kişilerde ağrısız olması nedeniyle 1,5 aylık aralıklarla uygulanabilir.
Bir önceki Kurdeşen hastalığı sebepleri ve tedavi yöntemleri başlıklı konumuzda dermografik ürtiker, fiziksel ürtiker ve kurdeşen hastalığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.