Menopoz depresyonu tetikleyebilir

Menopoz depresyonu tetikleyebilir
Ece Orhon, özellikle hassas kadınların yaş dönümünde depresyon tehdidi altında olduğunu belirtip, gereken durumlarda uzman yardımı alınmazsa, ruhi sorunların klinik depresyona dönüşebileceği uyarısında bulundu.
Acıbadem Hastanesi Kadıköy Psikiyatri Uzmanı Doç.
Doç.
Uzmanlar, daha önceden düşük benlik saygısı ve yaşantısından yeterince hoşnut olmama gibi psikolojik zorluklar yaşayan kadınların, menopozdan daha çok etkilendiğini ve bir kısmının da depresyona girdiğini belirtiyor. Dr
Orhon, menopozdaki depresyona girmiş kadınlarda düşük doz östrojen ve antidepresan ilaçların birlikte kullanımının başarılı sonuç verdiğini de söyledi.
Doç. Dr. Ece Orhon, menopozun, psikolojik olarak çocuk doğurma ve büyütme yeteneğinin kaybı şeklinde yaşandığını ifade ederek, kadınların ömrünün üçte birini kapsayan menopozdaki ruhi ve fiziki sorunların başarıyla çözümlenmesinin, kişi ve toplum açısından büyük önem taşıdığını bildirdi.
Menopoza giriş yaşı dünya genelinde 51 iken, Türkiye’de bu yaşın 46-48 arası kabul edildiğini vurgulayan Doç. Orhon, “Dişiliğin mimarı olan östrojen hormonu, aynı zamanda kadınları ciddi sağlık sorunlarından da koruyucu özelliğe sahip. Ancak, menopoz sonrasında östrojen üretimi olmadığından, kadınlar bu koruyucu etkiden yoksun kalıyor” dedi.
Östrojen eksikliğinin etkileri

Doç. Dr. Ece Orhon, östrojen eksikliğinin, direkt olarak psikolojik bozulmaya yol açmadığını kaydederek, “Bu hormonun azalması, ateş basmaları, uyuşmalar, gece ve gündüz terlemeleri, şişkinlikler, baş dönmesi, denge bozuklukları, çarpıntı gibi birçok otonom sinir sistemi yolu ile ifade edilen şikâyetlere yol açar. Bunları yaşayan kadında da, duygusal zayıflama, iç sıkıntıları, karamsarlık, isteksizlik ve birçok konuda memnuniyetsizlik hali baş gösterebilir” diye konuştu.
Her kadında ruhi sorunların görülmediğini söyleyen Doç. Orhon, “Kadının kişiliği, özgüveni, meşguliyetleri, çalışıp çalışmaması ile direkt ilişkilidir. Özgüven sahibi, geçirdiği dönem özelliklerini tanıyan, işi gücü, mesleği ve gerçek meşguliyetleri olan kadınlarda ciddi ruhsal sorunlar, başka tıbbi ortaya çıkarıcı nedenler de yoksa görülmez” dedi.
İlaçlı tedavi
Doç. Dr. Ece Orhon, gereken durumlarda uzman yardımı alınmazsa, ruh sorunlarının klinik depresyona dönüşebileceği uyarısında bulunarak, “Kadınların öncelikle jinekologlar ve psikiyatristler tarafından bilgilendirilmeleri ve bu dönemin özelliklerinin anlatılması doğru bir yaklaşımdır. Ruhsal sorunlar önce değerlendirilip, depresyon aşamasına gelinip gelinmediğinin teşhisi konulur.
Destekleyici, özgüveni yükseltici, bu yeni dönemi planlayıcı yaklaşım ve programlar yapılır. Eğer teşhis, klinik depresyon ise mutlaka ilaç tedavisi gereklidir. En az 6 ay süren bu tedavi, yalnız ilaç uygulaması ile olmamalıdır. Kadının benlik saygısını ve özgüvenini yükseltici, destekleyici psikoterapotik yaklaşım gereklidir” açıklamasında bulundu.
Bir önceki Seyahate çıkacak anne adayları dikkatli olmalı başlıklı konumuzda anne adayları, Derin Ven Trombozu ve emboli hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: menopoz depresyonu, menepoz depresyonu, sismanlik menopozu tetiklermi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.