Mide ekşimesi ve yanması neden olur? Nasıl tedavi edilir?

Mide ekşimesi ve yanması neden olur? Nasıl tedavi edilir?
Mide ekşimesi genelde, bayat besin ve yemeklerden oluşabilmektedir. Hamile kadınlarda sıkça görülen bir sorundur mide ekşimesi. Fakat farklı sebeplerdende olabilir.
Mide ekşimesi, insanın midesinde yanma hissiy ile beraber ekşime hissi oluşturan ve bir çok sebepten oluşabilen bir rahatsızlıktır. Fakat hamilelerde tamamen gebelikten kaynaklanan bir sorundur

Mide Ekşimesi Nedenleri Nelerdir
Mide ekşimesinin en önemli sebepleri yanlış yemek alışkanlığı olan, fazla yemek ve yemen sonrasında yatmak, bozulan yiyecekler ve baharatlar olarak sayılabilmektedir. Bunlarla beraber mide yada onikiparmak bağırsağı ülseri, safra kesesi iltihabı, reflü ve gastrik mide ekşimesine sebep olabilen rahatsızlıklardır. Gebelikte mide ekşimesi problemi çok fazla görülür. Alkol midede oluşan yanma hissini çoğaltır.
Mide Ekşimesi Belirtileri

Mide ekşimesinin en belirgin özelliği midede yanma ve ekşime durumudur. İnsanın ağzına yakıcı ve ekşi bir sıvı gelir. Bu belirtiler yemek sırasında, yemekten önce veya yemekten sonra görülebilir.
Mide Ekşimesi Tedavisi
Fazla yememek, yemeğin arından uzanmamak ve eğilmemek mide ekşimesi problemini azaltmaya yeter. Alkol ve sigaradan, asitli, kafein içeren ve kolalı içeceklerden uzak durmak gerekir. Öğünlerde daha az yemek, ancak öğün sayısının artırılması mide ekşimesi için faydalı olur. Yemekler az miktarda, güzel bir şekilde çiğneyerek yenilmeli, baharatlı, ekşili ve biberli yiyecekler tüketilmemelidir. Alınan önlemlere rağmen devam eden mide ekşimesinin sebebi sindirim sistemi rahatsızlıkları olabilir.
Bir önceki Hazımsızlık nedir? Hazımsızlığı önlemek başlıklı konumuzda hazımsızlık, hazımsızlık nedenleri ve hazımsızlık nedir hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: mide ekşimesine ne iyi gelir, mide resmi, mide ekşimesi neden olur, mide yanmasi, mide neden eksir ve yanar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.