Migren en çok kimlerde görülür?

Migren en çok kimlerde görülür?
Ciddi bir baş ağrısı olan migren genellikle aile bireylerinde bu hastalığı yaşayan bir kişinin olduğu kimselerde husule gelmektedir. Günümüzde daha çok kadınları hedef alan migrenin ne sebeplerden ortaya çıktığını ve kimlerin migren olma riskinin bulunduğunu öğrenmek için doğru adrestesiniz. İşte uzmanların yaptıkları açıklamalarla migren en çok kimlerde olur sorusunun yanıtı:
Migren kimlerde ortaya çıkar?
Migren atakları başladığı zaman erişkin bir insanın ağrı süresi 4-72 saat olurken, çocuklarda bu süre 1-48 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Ayrıca migren ataklarının günlük süresi de kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir.
Migren tek taraflı, zonklayıcı, ışık, ses ve kokuya karşı hassasiyet, bulantı gibi belirtilerle ataklar şeklinde başlayan şiddetli bir baş ağrısı hastalığı olmakta ve günümüzde bilhassa da kadınlarda yüksek oranda ortaya çıkmaktadır
Yani uzmanlar migrenin genetik yatkınlıkla büyük ilişkisi olduğunu söylemekteler.
Genetik yatkınlığın yanı sıra kadınlarda hormonal değişikliklerin ortaya çıkması da migrenin görülme sebeplerinden bir tanesidir. Yapılan araştırmalar sonucunda migrende beyin sapı düzeyinde nörokimyasal değişikliklerin ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Migren aurası beyin korteksi boyunca ilerleyen kan akımı azalması ile ilişkili olarak da husule gelen bir rahatsızlıktır. Magnezyum kalsiyum kanallarında ortaya çıkan işlevsel bozuklukları olan kişilerde de migren daha sık görülmektedir.

Psikiyatrik bozukluklar, yorgunluk, stresli bir yaşam, evlenme ve boşanma gibi yaşantısal değişiklikler, kaygı bozuklukları, çok az uyuma ya da çok fazla uyuma gibi pek çok faktörde migren hastalığını tetiklemektedir. İşte tüm bu bunlar migrenin kimlerde daha çok görüldüğünü açıklıyor.

Bir önceki yazımız olan Artrit egzersizleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: migren kimlerde olur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.