Migren nedir, migrenin başlıca nedenleri nelerdir?

Migren nedir, migrenin başlıca nedenleri nelerdir?

Tipik olarak, bir kişide migren varsa zonklama başın bir tarafında olur.
Migren Amerika’da 28 milyon insanı etkilerken Türkiye’de de her 5 kadından biri migren hastalığından şikâyetçi. Fakat, hastaların yüzde 40′ı ağrıyı başlarının her iki tarafında da hissettiklerini açıklıyorlar.
Günümüzün hastalığı haline gelen migrenin birçok insanın hayatını alt üst ettiğini söyleyen uzmanlar, hâlbuki migrene yol açan nedenlerin bilinmesi halinde bu rahatsızlıktan kolaylıkla kurtulmanın mümkün olduğunu belirtiyor. Fakat bunların birçoğu yanlış teşhis ediliyor veya yanlış tedavi ediliyor
Migren ağrısı tedavi edilmediğinde yaklaşık 72 saat sürebiliyor. Ayrıca hastada ışığa ve sese duyarlılık, bulantı ve/veya kusma gibi şikâyetler de görülebiliyor.
İşte migren hastalığını tetikleyen en önemli unsurlar…
Stres
En yaygın baş ağrısı tetikleyicilerinden biri strestir. uzun süreli stres altında olmanıza neden olan durumlardan ve olaylardan uzak durun. Doktorunuza stresin baş ağrınızda rol oynadığını belirtin.
Sosisli sandviç
Sosis ve salam gibi işlenmiş gıdalarda bulunan nitrat da baş ağrınızı tetikleyebilir.

Kahve
Her ne kadar kahve sabahları uykunuzu açmaya yardımcı olsa da, kahve de dâhil kafein içeren gıdalar ve içecekler migreni tetikleyebilir. Yine de bazı hastalar kafeinin baş ağrısı belirtilerini hafiflettiğini söylüyorlar.
Çin yemekleri
MSG olarak bilinen Monosodyum glutamat isimli madde migreni tetikler. Bu madde genellikle Çin yemeklerinde bulunsa da bazı işlenmiş gıdalarda da bulunabiliyor.
Bazı hormonlar
Özellikle hamilelik döneminde değişen hormonal denge nedeniyle yükselen bazı hormon seviyeleri baş ağrısını tetikleyebiliyor.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: migrenin başlıca sebepleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.