Nasıl uyumalıyız?

Nasıl uyumalıyız?
Biraz araştırma ile bu soruların yanıtlarını kolayca bulabiliriz, tıpkı şimdi sizlerin bu yazıyı bulduğu ve okuduğu gibi. Uyku insan yaşamında çok önemli bir yer edinir. Sağlığımızı kaybetmemek, rahat bir uyku çekmek ve uyandıktan sonra dinç bir bedene sahip olmak için gelin hep birlikte nasıl uyumalıyız, uzmanlarımıza kulak vererek öğrenelim.
Ne yazık ki büyük bir çoğunluğumuz geceleri nasıl uyuması gerektiğini bilmediği için ya da uyurken bir takım hususları göz ardı ettiği için ya uykusunda dinlenemiyor ya da sabahları ağrılarla uyanıyor. İşte geceleri uyurken “nasıl yatmalıyım” sorusuna uzmanların verdiği yanıtlar:
Nasıl uyumalı?
Nasıl uyumalıyız, nasıl yatmalıyız, uyurken nelere dikkat etmeliyiz tüm bu sorular aslında hepimizin kafasında yer alan ancak yanıtsız kalan sorulardır
Sağlıklı uyku bize sağlıklı yaşam sunarken, uyku kalitesinde bozukluk yaşam kalitesinde de bozukluğa yol açar. Bu nedenle hepimiz sağlıklı bir uyku için nasıl uyumamız gerektiğini bilmeliyiz.

Uyurken dikkat edilecekler

 

Öncelikle nasıl uyumalıyız sorunun en önemli yanıtını size verelim. Mutlaka karanlık bir ortamda uyumalıyız. Çünkü karanlıkta uyurken beynimiz pek çok kanserin riskini azaltan melatonin hormonunu salgılamaktadır. Gecenin çok geç saatlerinde uyumamalıyız, çünkü bu kez melatonin hormonunun yeteri kadar salgılanmasına engel olmuş oluruz. Erken saatler ve karanlık ortamlar sağlıklı uykunun temelini oluşturur.
Eğer ki karanlık ortamda uyumakta zorlanıyorsanız solgun kırmızı renkli gece lambalarını kullanın. Televizyon karşısında ve kanepede uyumamalı, rahat yataklarımızı uyumak için tercih etmeliyiz. Uyuduğumuz ortamın sessiz olması ve bizi uykumuzdan edecek hiçbir faktörün var olmaması gerekir. Ayrıca uyurken sağ yan tarafa dönük uyumak sağlıklı ideal uyku pozisyonudur, unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Prostattan korunma yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: nasıl yatmalıyız, iyi uyumak icin ne etmeliyim, iyi uyumam icin ne etmeliyim, uyurken nasıl yatmalıyız, gozumuzu ne ile yumaliyiz

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.