Neden çok uyuyoruz?

Neden çok uyuyoruz?
Fakat bazılarımız ne yaparsa yapsın çok uyumaktan kendini alamıyorlar. Aşırı uyku düşkünlüğü bulunan insanlar ne kadar çabalasalarda 7-8 saatlik bir uykuyla günlerini geçiremiyorlar.
Mütehassıslar ideal uyku saatini 7-8 olduğunu defalarca dile getirmekte ve ne bu süreden az bir uykuyla yetinmemizi ne de bu süreden daha fazla uyumamızı sağlığımız açısından bir takım olumsuzluklara yol açtığı için önermemekteler.
Çok uyumak neden olur?
Peki ama neden? İşte neden çok uyuyoruz, çok uyumak neyin belirtisi, çok uyumanın nedenleri gibi soruların yanıtları yazımızın devamında. Düzenli uyumak hayatı kaliteli yaşamımızda en önemli etkenlerden bir tanesidir

Uykusuz kalmak unutkanlık ve sinirlilik hali yaratmada önemli bir sorun olduğu kadar, çok uyumakta bir takım sorunların husule gelmesine etken olan durumlardan birisidir. Normalden çok uyumak, bir türlü uyanmak istememek ve uykuya aşırı düşkün olmak tembellik etmenin yanı sıra psikolojik ve genel sağlığı etkileyen sorunlardan kaynaklı olabilir.

Uyku kalitesini etkileyen dış faktörlerde uykumuzu yeteri kadar alamadığımız için uykuya ayırdığımız saatin fazlalaşmasına neden olur. Bu dış faktörler ise yatağın kalitesi, odanın ısısı, odanın havasının temizliği, ses veya ışık olmaktadır. Eğer bu dış faktörler çok uyumamıza neden olan etkenler değilse, psikolojik ve diğer sağlık problemleri akla getirilmeli ve çok uyumanın nedenleri araştırılıp tedavi edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Balgamdan nasıl kurtulunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: çok uyumak neye işaret, çok uyumaktan nasıl kurtulurum, uykuya düşkünlük, Çok Uyumak Neyin Belirtileridir, fazla uyku neye işarettir ?

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.