Öksürük hangi hastalıkların belirtisidir?

Öksürük hangi hastalıkların belirtisidir?
Henüz kim olduğumuzu bilmediğimiz zamanlarda bile öksürürüz. Peki öksürük masum bir şey midir, yoksa bir takım hastalıkların habercisi midir? Hangi durumlarda öksürüğü dikkate almanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okumalısınız. Çünkü öksürük bazen basit bir boğaz gıcıklanmasından husule geldiği gibi bazen de ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabiliyor.
Daha çocuk yaşlarda başlarız öksürük ile tanışmaya. Tüm hayatımız boyunca da zaman zaman bazen nadiren bazen de sıklıkla öksürük sorunları ile karşılaşırız
İşte öksürük ile kendini gösteren bu hastalıklar:

Çoğumuz yaşamış olduğumuz öksürük sorunun üzerinde çok fazla durmaz ve neden öksürdüğümüzü, öksürük için hekime gitmeyi hiç ama hiç düşünmeyiz. Ancak buradakileri okuduktan sonra artık her öksürdüğünüzde temkinli davranacaksınız. Öksürük bir hastalık değildir ama gelecek olan bir sağlık sorununun habercisidir. Öksürüğün neden kaynaklandığını, hangi hastalıkları habercisi olduğunu ve ne tür problemlerden dolayı öksürdüğümüzü Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu anlatıyor:
“Aslında öksürük, vücudun solunum yollarındaki sekresyonları ve yabancı cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Bu nedenle de sağlıklı kişilerde etkili ve yararlı bir işlevi bulunur. Öksürük, aynı zamanda birçok solunum yolu ve sistemik hastalığının da en sık görülen bulgularından biridir. Sadece akciğer hastalıklarında değil, farklı organların hastalıklarında da öksürükle karşılaşılabilir. Balgamlı öksürük genellikle solunum yollarının iltihaplandığı hastalıklarda görülür. Bazen balgamlı öksürükte kan da görülebilir. Bu durum genellikle akciğer kanseri, bronşektazi veya verem gibi önemli bir hastalığın belirtisidir.”

Öksürük akut ve kronik olmak üzere iki gruba ayrılır. 6 haftadan uzun süren öksürüklere kronik öksürük denmektedir. Akut öksürük genellikle soğuk algınlığı veya üst solunum yolları enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Sigara içmekte öksürük sebepleri arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Karında şişlik nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: öksürük hangi hastalığın belirtisidir, uzun suren oksuruk bir hastalik habercisimi, durmayan öksürük, hic durmadan oksurmek, hiç durmadan öksürmek neyin habercisidir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.