Omurilik yaralanmaları felç bırakıyor

Omurilik yaralanmaları felç bırakıyor
Dr.
Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölümü Koordinatörü Prof.
Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölümü Koordinatörü Prof. Cengiz Kuday, yaz aylarında trafik kazalarına da bağlı olarak omurilik yaralanmalarının arttığını belirterek, “Omurilik yaralanmalarında yaralanmanın derecesine göre hasta hayatını kaybedebiliyor ya da felç geçirebiliyor” dedi.
Uzmanlar, trafik kazalarına da bağlı olarak meydana gelen ve yaz aylarında artış gösteren omurilik yaralanmalarının felç geçirmeye neden olabileceği gibi ölümle de sonuçlanabileceği uyarısında bulunuyor
Dr. Cengiz Kuday, yaptığı yazılı açıklamada, en sağlıklı verilerin olduğu ABD’de her yıl 12 ile 14 bin kişide omurilik yaralanmalarının meydana geldiğini ve bunların kalıcı hasar bıraktığını kaydetti.
Daha çok trafik, motosiklet, deniz ve spor kazalarında omurilik yaralanmaları meydana geldiğini belirten Kuday, “Maalesef bu tip kazalarda sakatlık oranı çok yüksek. Çünkü tıptaki tüm gelişmelere rağmen halen omurilik yaralanmalarında omuriliğin sinir dokusunu iyileştirecek bir metot yok” dedi.

Kaza sonrası, kazazedelerin tedavisinin olay yerinde başladığına dikkati çeken Kuday, bu tedavinin de ilk yardımı bilen kişiler tarafından yapılması gerektiğini, kazazedelerin taşınmasının da çok önemli olduğunu vurguladı. Kuday, bu tip kazaya uğrayan kişilerde anında tedavinin önemine değinerek, şunları kaydetti:
“Omurilik yaralanmalarında yaralanmanın derecesine göre hasta hayatını kaybedebiliyor ya da felç geçirebiliyor. Hipotansiyon oluyor, şuur kaybı oluyor, solunum bozukluğu oluyor. Bunların anında tedavi edilmesi gerekiyor. Böyle bir durumda sağlık personelinin olay yerine ulaşmasını beklemek en doğrusudur. Hastayı hiç kımıldatmamak gerekiyor. Sadece nefes almakta güçlük çekiyorsa baş hafif yana çevrilerek, kazazedenin rahat nefes alması sağlanabilir.”
Omurilik yaralanmalarında, kök hücrenin insanlar üzerinde başarılı uygulamalarının olmadığını vurgulayan Cengiz Kuday, vatandaşların bu konuda yanlış bilgilendirildiğini de belirtti.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: omurilik kazası, trafik kazası felç, trafik kazasinda felce sebep

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.