Ortoreksiya nervoza nedenleri

Ortoreksiya nervoza nedenleri

Ortoreksiya nervoza hastalığı bir çeşit yeme bozuklukları hastalıklarından bir tanesi olmakta ve bu hastalıkta kişi sağlıklı beslenmeyi ciddi manada abartmış durumdadır. Peki ortoreksiya nervoza neden olur, hangi faktörler ortoreksiya nervoza hastalığını meydana getirir, buyurun makalemizin devamından öğrenelim. Kişi ince olma arzusu yerine sürekli sağlıklı ve saf yiyecekleri tüketme arzusu güder. Kişinin gündelik hayatında, duygu durumu ve sosyal hayatında aşırı sağlıklı beslenme saplantılı bir hal almış ise bu kişiler ortoreksiya nervoza hastası demektir.
Ortoreksiya nervoza nedenleri
Ortoreksiya nervoza hastalığının nedenlerinin başında psikolojik sorunlar gelmektedir
Aşırı sağlıklı yemek yeme arzusu bireyleri sosyal toplumda soyutlamaktadır. Arkadaşlarıyla birlikte dışarıya çıktığı zaman onlarla aynı şeyleri yemek yerine sağlıklı olduğundan emin olmadığı hiçbir şeyi tüketmek.

Ortoreksiya nervoza hastaları arkadaş arasında çoğu zaman dışlanmaya sebep olur. Bazı durumlarda başkalarıyla ters düşebilir ve onları da kendi gibi beslenmeye davet edebilir. Ancak bu sorun başta normal görünse de abartılı bir şekilde yapıldığı zaman bu kişiler dışarıda yemek yiyemediklerinden aç kalma yolunu bile tercih edebilirler.

Bir önceki yazımız olan Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: ortoreksiya nedir, ortoreksiya nervoza

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.