Parmaklar neden çıtlar?

Parmaklar neden çıtlar?
Çoğu kişinin rahatlama hissi duyduğu parmak çıtlatma sonrası parmaklarımızdan ses gelir ve genellikle bu sesin kemiklerden geldiğini düşünürüz.

İnsan vücudunda sürtünmeli eklem yerinin en çok bulunduğu yerlerden biri olan parmakların birbirine birleştiği noktada bağlantı kapsülü bulunmaktadır.
Şüphesiz insan vücudunda en kolay çıtlatılabilen yer parmaklar olmakta ve çoğumuz sık sık iki elimizin parmaklarını iç içe geçirip dışa doğru gererek parmaklarımızı çıtlatırız. Parmakların neden çıtladığı ve çıtlama esnasında gelen sesin neden kaynaklandığını merak edenler için yapmış olduğumuz araştırma sonrası öğrendiğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Ancak parmakların çıtlama esnasında gelen ses kemiklerden kaynaklanmamaktadır
Kapsülün içindeki sıvı oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazının erimiş halidir ve bu sıvı hareket esnasında kemiklerin yağlanmasını sağlar. Parmakların gerilmesiyle eklem yerleri düzleşir ve kapsülde gerildiği için kapsülün içindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlar. Parmak çıtlatıldığında duyduğumuz ses gaz kabarcıklarının patlama sesidir.

Uzmanlar sürekli olarak parmakların çıtlatılmamasını önermekteler. Çünkü parmakların sık sık çıtlatılmasından ötürü eklemlerin etrafındaki yumuşak doku zarar görür, parmaklar şişer, dolayısı ile elin kavrama gücü de azalmış olur. Bakılanlar: parmaklar neden çıtlar, elin citirdamasi, elin icinden kendi çatırdaması, parmaklar niye citlar, parmak çıtlaması

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.