Prematüre bebek bakımı

Prematüre bebek bakımı
Ağırlıkları 1500 gr’ın altında ve yaşama şansları da çok düşüktür. Prematüre bebekler diğer bebeklere göre daha dikkatli bir bakım ister. Normal doğum haftasından önce gelen bu bebeklerin yaşadıkları sorunlar, haftasını doldurmuş olan bebeklere göre çok farklıdır.
Prematüre bebek, 37 haftadan önce doğmuş olan bebeklere denir. Normal doğum haftasından önce gelen ve gelişimini henüz tamamlamış olan bebeklerdir

 

Haftasını doldurmuş olan bir bebeğin cildi kırmızı ve hafifte şiştir. Ama prematüre bebekler hiçte öyle değildir. Cilttleri çok şeffaf ve neredeyse tüm damarları cilt üzerinden görülebilecek şekildedir. Cildi gevşektir, çünkü yağ dokuları tam gelişmemiştir. Bebeğin kedi ısısını koruması için ihtiyacı olan kahverengi yağ dokusuda gelişmediğinden bebek dikkatli bir şekilde korunmalıdır.

Prematüre bebeklerin kas ve sinir sistemleride diğer bebeklere göre normal çalışmamaktadır. Emme, yakalama veya irkilme gibi durumlar bu bebekler için söz konusu değildir. Uzmanlar, annenin sağmış olduğu sütü sonda ile prematüre bebeklerin midelerine akıtırlar ve bu şekilde beslenme sağlanır.
Prematüre bebeklerin bir diğer sorunu ise, solunum güçlüğü çekmeleridir. Çoğu bebekte kısa süreliğine de olsa solunum durmasına rastlanıyor. Bu bebekler uzmanlar tarafından solunum cihazlarına bağlanıyor.
Tüm bu sorunlar 40. yani normal doğum haftasına kadar sürüyor. Bebek 40 haftasını doldurduğu zaman normal bebeklerle eş değer duruma geliyor. Organ gelişimleri tam tamamlanmış olan bu bebekler yoğun bakımda ve kuvöz içinde uzman kişiler tarafından gözlemlenmektedir.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: 40 haftasını dolduran prematüre bebekler nasıl oluyo, prematüre bebek, Premature bebek resimleri, prémature bebekler, sariliktan sakat olurmu bebek

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.