Ramazanda Beslenmenize Özen Gösterin

Ramazanda Beslenmenize Özen Gösterin
Sahurda hazmı kolay besinleri tercih edin. Aşağıda Ramazan da sağlıklı beslenmenin bazı ipuçlarını bulacaksınız.

MUTLAKA SAHURA KALKIN

Ramazanın en öneli öğünü sahurdur. Oruç ile birlikte beslenme düzenimiz de değişikliğe uğruyor. Mutlaka sahura kalkmak ve bir şeyler yemek gerekiyor. Bu nedenle yiyeceklerimizi tekrar gözden geçirmek, hangi besinlerin enerji vereceğini, hangilerini tüketip, hangilerinden uzak durmamız gerektiğini bir kez daha hatırlamakta fayda var
Kahvaltı sahur için en ideal seçimdir. Bir tost, yağsız tepsi böreği, yoğurt, komposto yenebilir. Ayrıca mutlaka 1 veya 2 porsiyon meyve tüketilmelidir.

PEKİ YA İFTARDA?

İftardan önce oruç hafif bir besinle (örneğin 1 zeytin, ya da 1 hurma) bozulmalıdır. Bunun ardından ılık bir çorba içmek yararlıdır. Çorba çok sıcak, ya da soğuk olmamalıdır. Yediğiniz besinleri iyi çiğnemeyi de ihmal etmeyin. Bir lokmayı en az 25 kere çiğnemeyi alışkanlık haline getirin.

KEPEK EKMEĞİ YİYİN

Ramazanın en hoş yanlarından biri lezzetli Ramazan pidesidir. Ama unutmayın ki, pide hazmı en zor besinlerin başında gelir. Bu yüzden iradenizi kullanarak, pide yerine kepek ekmeği tercih edin. Bağırsak tembelliğini önlemek için yeterli miktarda posalı, ya da lifli besin almanız gerekir. Bu nedenle taze sebze ve meyve tüketimini artırın. Şekersiz kuru meyve kompostosu da bu bakımdan yararlıdır.

BUNLARA DİKKAT!

Ramazanda değişen beslenme düzeniyle birlikte hazımsızlık çok sık karşılaşılan bir sorundur. Bunu önlemek için aşağıda belirtilen önerilere dikkat etmelisiniz;

– İftardan sahura kadar 2 litre su için. Çay ve kahveyi ise yemeklerden en az yarım saat sonra açık ve şekersiz olarak tüketmeye çalışın.

– Yemeklerinizi iyi hazmedebilmek için yavaş yavaş ve sakin bir şekilde yiyin. Unutmayın stres her şeyin olduğu gibi sindiriminde bir numaralı düşmanıdır.

– Yemek yerken konuşmamaya çalışın hava yutmak bağırsaklarda gaz oluşmasına neden olur.

– Uyku sırasında sindirim yavaşlayacağı için sahurda çok yemek sindirim sistemini zorlayacaktır. Bu nedenle sahurdan hemen sonra yatmamanız iyi olur, özellikle reflü (ağızda ekşime) veya gastrit-ülser gibi sorunlarınız varsa sahur yemeğinden sonra mutlaka bir süre uyanık kalın.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.