Ramazan’da diş çürüklerine dikkat edin

Ramazan’da diş çürüklerine dikkat edin
Özellikle iftarda şeker ağırlıklı gıdaların tüketimi artıyor.
Ramazan ayında şeker tüketiminin arttığını bunun aksine diş fırçalama ve ağız bakımının azaldığını belirten uzmanlar, Ramazanda sahurdan iftara kadar olan uzun sürede dişler fırçalanmadığında ağızda kolayca üreyen bakterilerin diş çürüklerini, dişeti sorunlarını ve ağız kokusunu arttırdığını belirtiyor.
Dr. Okhan Oral, “Ramazanda insanlar kan şekeri düştüğü için çok fazla şeker tüketiliyor. Dt
Bu da yemek sonrasında ağız bakımı yapılmadığında diş çürükleri ve diş eti hastalıklarına kadar birçok hastalık için ortam oluşturuyor” dedi.
İkinci önemli bir konunun da uzun süre yemek yenmediği için tükürük salgısının azaldığı olduğunu ifade eden Oral, şöyle konuştu:
“Tükürük yaraların iyileşmesinde mikroplara karşı önemli bir tabaka oluşturur. Bu azaldığı zaman mikrop üremeye başladığında yaralar artıyor. Ramazan döneminde tükürüklerin azalması ve şekerin fazla tüketilmesi nedeniyle bu ayda ağız bakımına çok daha fazla dikkat etmek gerekir.

İftardan sonra genelde dişler fırçalanmadığı gibi üzerine çay ve kahve içiliyor. Bu nedenle kolayca üreyen bakteriler ağızda asitlenmeye yol açmaktadır. Asitler de diş çürüklerine neden olmakta veya çürükleri hızlandırmaktadır.”
Özellikle sahurdan sonra dişlerin fırçalanmasının bu sorunları ortadan kaldıracağına işaret eden Oral, “Fırçalamadan sonra tuzlu su ile ağzın gargara yapılması, bakterilerin üremesini engelleyecektir” şeklinde konuştu.
Bir önceki Enerji içecekleri diş düşmanı başlıklı konumuzda çürük dişler, diş ağrısı ve diş çürümesi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.