“Restoranlar yemekleri kalori hesabıyla versin”

“Restoranlar yemekleri kalori hesabıyla versin”

Dışarıda yenilen yemeklerin kaç kalori olduğunun bilinmemesi özellikle diyet yapan ve kilosuna/formuna dikkat eden insanları tedirgin ediyor.
Endokrin uzmanı Dr.
İzmir’de bazı restoran ve lokantalar diyet mönüleri de hazırlarken, sundukları yiyeceklerin porsiyon başına kalorisini de müşterilerine belirtiyor.

Dr.
Son zamanlarda zayıflama klinikleri, güzellik merkezleri, fitness salonlarının yolunu tutan kadınlar yediğine içtiğine dikkat ederken dışarıya yemeğe çıktıklarında ise sorun yaşıyor. Didem Dereli, İzmir’deki lokanta ve restoranların kalori hesabı ile yemek verilmesini istedi
Didem Dereli uygulamanın son derece çağdaş ve yaygınlaşması gerektiğinin altını çizdi. Yanında görevli iki diyetisyen ile isteyen restoran ve lokantalara ücretsiz kalori hesaplaması yapabileceklerini söyleyen Dr. Dereli, “Bizim hasta grubumuz sosyal hayatlarından vazgeçmek istemeyen kişilerden oluşuyor. Bu çelişkiye çözüm arayan ekibimiz, İzmir’de sık gidilen restoranlardaki menülerin kalorilerini hesaplayıp değişim listelerinde nelere uyabileceğini belirlemeye başladı. Böylece sosyal yaşamın keyfini yaşamaya devam ederken sağlıklı yaşamdan vazgeçmemeyi sağlayabileceğiz” dedi.
Sağlıklı beslenmenin herkesi hakkı olduğunun altını çizen Dr. Dereli, insanların aileleriyle dışarıya çıkıp yemekler yediğini ama kendilerine tavsiye edilen kalori miktarını aşmamaları gerektiğini anlattı.
Dr. Dereli, “Bu yüzden de İzmir’de sağlıklı mönülerden istemelerini, her restoranda neler yiyebileceklerini, yedikleri ürünlerle alternatif ürünlerle değiştirme yapabilecekleri bir katalog oluşturmaya çalışıyoruz. Diyet yapan birisi pizza da yemeli, makarna da yemeli, et de yemeli. Ama bunun için önünde kalori tablosunun olması gerekir. Kimse diyet yapıyorum diye eve kapanmak durumunda değil. Sağlıklı beslenme bir kentin dinamikliğini gösterir” dedi.
Bir önceki En çok hayvansal gıdalar zehirliyor başlıklı konumuzda gıda hijyeni, gıda temizliği ve gıda zehirlenmeleri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.