Sağlıklı gıda tüketmek için

Sağlıklı gıda tüketmek için

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için en çok dikkat etmemiz gereken şey tükettiğimiz besinlerin hem sağlığımızı tehdit etmeyecek olması, hem taze olmaları, hem de hijyenik açıdan son derece temiz olmalarıdır. Gıdaların taze olarak satın alınması ve tüketilmeye başlamadan önce de kişisel temizlikten geçmeleri son derece önemlidir. Çünkü o gıda soframıza gelene kadar çeşitli yerlerde dolaşıyor ve ellerde geziyor. Sağlıklı olabilmek için dikkat etmemiz gereken bu altın kuralların başında tazelik ve temizlik gelmektedir. Eğer ki temiz ve sağlıklı besinler doğru pişirme ve saklama şartlarına da sahipseler, bedenimizi ve yaşamımızı kötü etkileyecek hiçbir sorun yok demektir.

Uzmanlar sağlıklı gıda tüketmenin 5 ana maddesinden bahsettiler

Sağlıklı gıda tüketmek için yapılması gerekenler arasında önemli olan bir diğer kural ise çiğ ve pişmiş olan gıdaların birbirinden uzak tutulmasıdır. Çiğ olan bir gıdayı kesmek için kullandığınız tahta ve bıçağı pişmiş olan gıda için kesinlikle kullanmamalısınız. Çünkü çiğ olan gıdaların suları tehlikeli mikroorganizmaları içeriyor.
Gıdaların pişme süreleri de çok önemlidir. Uygun koşullarda pişirme sağlanırsa çiğ gıdaların üzerinde bulunan mikroorganizmalar yok olacaktır. Gıdalar en az 70 derecede pişirilmeli aynı zamanda et ve kanatlı etlerin sularının pembe değil, berrak olmasına dikkat edilmelidir.

Uygun ve güvenli sıcaklıklarda saklanması da sağlıklı gıda tüketimi için dikkat edilmesi gereken bir başka husustur. Pişmiş olan bir gıda en az 2 saat dışarıda bekletildikten sonra dolaba konulmalıdır. Tekrar kullanılacağı zaman ise dolaptan alınan gıda en az 60 derecede ısıtılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yoğurt şişkinlik yapar mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: taze ve temiz besinler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.