Sıcak havalarda bol sıvı tüketin

Sıcak havalarda bol sıvı tüketin

Uzmanlar, yazın aşırı sıcaklardan dolayı vücudunuzun kaybettiği sıvı miktarını geri kazanması için bol bol sıvı tüketilmesini tavsiye ediyor.
Ayran ile hem serinleyin hem de kanserden korunun
Ayran özellikle içeriğinde bulunan yoğurt bakterileri nedeniyle önemli bir içecek. Beyin gelişimine fayda sağlayan portakal suyu kansızlığı da önleyerek, yaz aylarında serinlerken sağlıklı kalmanızı sağlıyor. Bu bakteriler antikanserojen etkileri nedeniyle kanserin başlangıcını önlüyor ve tümör hücrelerinin gelişimini geriletiyor. Uzmanlarca tüketilmesi tavsiye edilen sıvılar ve nedenleri için yazımızın devamını okuyun.
Yaz aylarında kaybedilen sıvı miktarını geri kazanırken, kanserden korunmak için bol bol ayran için
Ayrıca bakteri de üremediği için,  zehirlenme riski içermiyor. İçinde katkı maddesi bulunmayan ayran, mide ve bağırsaklarda ki zararlı bakterilerin üremesini engelliyor ve antioksidan etkilisi yaratıyor. Ayranın içine salatalık, nane ve dereotu ekleyerek zenginleştirebilirsiniz.
Ota Tıp Merkezi’nden Uzman Dr. Tülay Akvardar, tuzun tansiyonu yükseltici özelliği dolayısıyla, düşük tansiyonu olanların tuzla birlikte kullanmasını öneriyor. Ayran bir hayli zengin bir besin içeriğine sahip ve vitamin-mineral deposu. İçeriğinde kalsiyum ve potasyum bulunuyor. Dolayısıyla kemik ve dişlerin oluşumunda önemli etkiye sahip.
Yaz aylarında sıcaklar nedeniyle ciddi sıvı kaybı olduğunu söyleyen Akvardar, ayran da elektrolit yönünden oldukça zengin bir besin olduğu için yaz aylarında sık sık ayran tüketilmesini öneriyor. 100 g ayranın besin değeri; 57 kalori, 4,5 g karbonhidrat, 3 g protein, 3 g yağ, 109 mg kalsiyum bulunuyor.
Beyin gelişimi ve kansızlık için meyve suyu
Ferahlamak istendiğinizde meyveli içecekler iyi bir seçim. Meyveli suları mı yoksa meyveli içecekler mi iyidir diye bir soru soracak olursak, her ikisi de sıvı sağlıyor ve elde edildikleri meyveye bağlı olarak farklı miktarlarda A ve C vitamini içeriyorlar.
Dr. Tülay Akvardar, meyve sularının içeriğinde fruktoz denilen meyve şekeri ya da fruktoz-mısır şurubu denilen şekerlerin bulunduğunu söyleyerek, hazır meyve suları içerdikleri şeker veya mısır şurubu karışımı nedeniyle günlük alınan kalori miktarını arttırdığını belirtiyor.

Daha az posa içerdiklerinden dolayı hazır meyve suyu yerine taze meyve tüketilmesini öneren Akvardar, meyve suyu tüketmek isteyenlerinde, kendi hazırladığı taze sıkılmış meyve suyunu tüketmelerini söylüyor. Çünkü ancak böylece meyveden gelen besin öğelerini yeterli miktarda alabiliyor.
Meyve suları önemli bazı besin öğelerini de içeriyor. Örneğin portakal suyu beyin gelişimi ve kansızlık için önemli olan folat içeriyor. Ancak bazı meyve suyu çıkaran makineler kurşun geçişine neden olabiliyor. Üstelik meyve suları daha az posa içeriyor. Ayrıca meyve sularına sonradan eklenen şekerler meyve suyunun kalori miktarını arttırıyor.
Günde 8-10 bardak su için
İnsan sağlığı için en önemli faktörlerden biri olan su, yaşam için en gerekli maddelerden biri. İnsanın vücut ağırlığının %63-70′ini su oluşturuyor. Suyun, kimyasal, bakteriyolojik ve radyoaktivite yönünden gerekli parametrelere uygun olması durumunda sağlıklı olacağını belirten Ota Tıp Merkezi’nden Dr. Tülay Akvardar suyun vücudumuza etkisini şu sözlerle anlatıyor:
”Susamak bir sinyaldir. Bu fiziksel duyu belirtileri, vücudunuzun birçok işlevini yerine getirmek için daha fazla sıvıya ihtiyaç duyduğunu gösterir. İnsan vücudunun her yerinde gerçekleşen tüm fonksiyonlar (hücre içi ve hücre dışı) sulu bir ortamda gerçekleşir.
Su vücut ısısını yaklaşık 37 derecede tutarak düzenler. Özellikle fiziksel aktivite gibi birçok vücut fonksiyonunda ısı üretilir. Terleme yoluyla deriden atılan su ile vücuttan sıcaklık atılır. Ağız, gözler ve burun gibi vücut dokularının nemlenmesini sağlar.”
Vücuttaki kan, sindirim sıvısı, tükürük ve idrar gibi vücut sıvılarının büyük bir kısmının su olduğunu söyleyen Akvardar, suyun dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığın önlenmesine yardımcı olduğunu belirtti. Vücuttan sadece 0,5-1 kg lık su kaybı susama hissini oluşturmaya yetiyor ve vücuttan sıvı miktarının  %20 azalması ile yaşamsal risk oluşuyor. Bu nedenle normal bir insanın günde 8-10 su bardağı su içmesi gerekiyor.
Bir önceki Okul çağında spor yapan çocuklar nasıl beslenmeli? başlıklı konumuzda beslenme alışkanlığı, büyüme ve kolalı içecekler hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: beyin gelisimi icin suyun faydasi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.