Sıcak ve nemli havalarda kalbinize dikkat edin

Sıcak ve nemli havalarda kalbinize dikkat edin
Dr.
Yurtta hava sıcaklığıyla beraber nem oranının da arttığını belirten uzmanlar, sıcak ve nemli havanının kalp rahatsızlığı olanları ciddi şekilde tehdit ettiğini söyleyip sıcaklığın yüksek olduğu saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiği uyarısında bulunuyor.
Manavgat Özel Side Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı. Fatih Demircioğlu, sıcak ve nemli havanın kalp krizi riskini yükselttiğini belirtti. Sıcak havaların oksijen emilmesini azalttığına dikkat çeken kalp doktoru Fatih Demircioğlu, kalp ve yüksek tansiyon hastalarının acil bir işi olmadığı sürece sıcak yoğunluğunun yüksek olduğu saatlerde dışarı çıkmaması gerektiğini kaydetti

Demircioğlu, “Sıcak ve nemli havalarda vücutta sıvı ve mineral kaybı üst noktaya ulaşır. Sıcak ve nemli havalardaki sıvı ve mineral kaybı da kalp ritmini bozar. Kalp krizlerine neden olur. Sıcak havalarda bol bol sıvı tüketilmeli. Yüksek tansiyon ve kalp hasları kesinlikle güneş sıcaklığının etkin olduğu saatlerde dışarı çıkmamalı. Vücutta su ve mineral kaybının önüne geçmek için su, meyve suyu ve meyve tüketelim. Kesinlikle kalbi yoracak ağır ve yağlı gıda alımından kaçınalım.” diye konuştu.
Demircioğlu, sıcak ve nemli havalarda duş alımının vücudu rahatlattığını söyledi. Sıcak ve nemli havalarda vücudun güneş ışınlarından fazla rahatsız olmaması için koyu renkler yerine açık renkler tercih edilmesine dikkat çeken Demircioğlu, terleme sonrası iç çamaşırlar değiştirilerek duş alınarak serinlenmesi gerektiğini kaydetti.
Demircioğlu, kalp ve yüksek tansiyon hastalarının sabahın erken saatleri ve güneşin etkisini yitirdiği vakitlerde doğa yürüyüşü yapabileceğini dile getirdi.

Özel Hisar Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Emin Canan, kalp, yüksek tansiyon ve şeker hastalarının saat 11.00 ile 15.30 suları arası acil bir işleri olmadığı sürece dışarı çıkmaması tavsiyesinde bulundu.
Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Kuru, sıcak ve nemli havalarda vücudun sıvı kaybına karşı bol bol su, limonlu ve meyveli içecekler tüketilmesi gerektiğini belirtti.
Öte yandan Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin Merkezi verilerine göre 7 Temmuz tarihine kadar Manavgat’ta en düşük hava sıcaklığı 21, en yüksel ise 34 derece olacağı belirtildi. Nispi nem oranı ise yüzde 57 ile yüzde 91 oranında seyir takip edeceği ifade edildi.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: nemli hava tansiyona etkisi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.