Sigara ani bebek ölümlerine neden oluyor

Sigara ani bebek ölümlerine neden oluyor

İtalyan haber ajansı ANSA’da çıkan habere göre, Stokholm’deki Karolinkska Enstitüsünden bir grup bilim adamı, 17′sinin annesi sigara tiryakisi olan yeni doğmuş 40 civarında bebeği inceledi.
Gary Cohen başkanlığındaki araştırma ekibi, sigara içen annelerin bebeklerinin tansiyonlarında ve kalp atışlarında anormallikler olduğunu gözlemledi.
Uzmanlar, bu bebeklerde görülen ani tansiyon değişikliklerinin çocuk 1 yaşına gelene kadar geçen zamanda daha da kötü bir hal aldığını belirtti.,

Bu bebeklerin kucağa alındıkları zaman tansiyonlarında görülen ani yükselişi örnek olarak gösteren bilim adamları, bunun hamilelikte sigara içilmesinin bebeğin kan basıncına vermiş olduğu zararın bir göstergesi olduğunu söyledi. Uzmanlar, bunun sonucunda ortaya çıkan problemler ile ani bebek ölümleri arasında bir ilişki olduğunu düşünüyor.
Hamilelikte sigara içmek anne rahmindeki bebeğin kan basıncını kontrol eden mekanizmaları da etkiliyor

Uzmanlara göre, anne adayının sigara içmesi sonucu ortaya çıkan bu dolaşım problemleri, özellikle sigara tiryakisi annelerin yeni doğmuş bebekleri arasında yaygın olan ani bebek ölümlerinin nedenleri arasında yer alıyor.
Bir önceki Sıcak ve nemli havalarda kalbinize dikkat edin başlıklı konumuzda kalp krizi, kalp krizi riski ve kalp rahatsızlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.