Sigarayı bırakınca neler oluyor?

Sigarayı bırakınca neler oluyor?
İşte sigarayı bıraktıktan sonra vücutta husule gelen değişiklikler. Kendini yenilemeye vücutta kan oksijeni normal seviyeye çıkar.
Sigarayı bıraktıktan sonra
Sigara içmeyi kestikten 20 dakika sonra tansiyon ve nabız normal seyrine dönerken, 8 saat sonra ise vücut kendini tam anlamıyla yenilemeye başlamaktadır.
İçerdiği sayısız zararlı ve zehirli madde ile beden sağlığımızı büyük ölçüde olumsuz etkileyen, organların iflasına yol açan, kanser riskini arttıran ve daha pek çok sağlık sorununda rol oynayan sigarayı bıraktıktan sonra vücutta ne gibi değişimlerin meydana geldiğini biliyor muyuz? Sigara kullanımı esnasında vücudumuzun aldığı büyük zararları sigarayı bırakınca ne olur başlıklı yazımızı okuduktan sonra çok daha iyi anlayacağınızdan eminim. 24 saat sonra ise kalp krizi geçirme riskinde azalma meydana gelir ve bu risk bir yıl içinde yarıya iner

Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta meydana gelen bir diğer değişiklik ise, duyu organlarının 48 saat sonra daha iyi çalışmaya başlaması, tat ve koku duyusunun düzelmesi ve cildin kendini tazelemeye başlamasıdır. 72 saat sonra ise akciğerin çalışma kapasitesi artar ve solunumda rahatlık hissedilir.
İki hafta sonraya efor kapasitesi artar, daha rahat bir yürüme, merdiven çıkma, koşma, yokuş tırmanma gözlenir. 1 ile 9 ay içinde ise akciğer hücreleri yenilenmiş olur, akciğer hastalıkları riski azalır, öksürük kesilir, nefes darlığı düzelir. Tam 5 yıl sonra ise ağız, boğaz, yemek borusu kanserlerinin riski yarı yarıya inmiş olur. Ayrıca pankreas, mesane, rahim kanseri riskinde de azalma söz konusu olur.

Sigara gebelikten 3 ay önce bırakılırsa ve gebelik boyunca hiç içilmez ise erken doğum, düşük, ölü doğum, kilolu ya da aşırı zayıf bebek doğurma riskinde azalmalar olur.
Sigaranın bırakılmasından 15 yıl sonra ise koroner kalp hastalığı riski içmeyenlerle aynı düzeye iner.

Bir önceki yazımız olan Prostattan korunma yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki olumsuz değişiklikler, sigara bıraktıktan sonra vücuttaki olumsuz değişiklikler, sigarayı bırakınca ciltteki değişiklikler nelerdir, sigarayi nasil birakacinca cild nasil olur, sigara birakinca ses

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.