Siroz hastalığının tedavisi

Siroz hastalığının tedavisi
Karaciğerde oluşan hasar büyüdükçe siroz hastalığı kaçınılmaz olacaktır.

Hepatit A hariç, Hepatit B ve Hepatit C karaciğerde değişik şekillerde hasara yol açar. Az miktarda alınan alkol karaciğer tarafından bir şekilde bertaraf edilir, lakin sürekli olarak yüksek miktarda alınan alkole karaciğerin gücü yetmemektedir.
Karaciğer dokusunda husule gelen hücresel düzeydeki hasardan ötürü sağlıklı karaciğer hücrelerinin yerini fonksiyonel olmayan ve dolaşımı bozan bir bağ dokusu yapısı alması olan siroz hastalığı, alkol, hepatit, sarılık, kalp yetmezliği gibi mütenevvi sebeplerden husule gelmektedir. Özellikle alkol karaciğerde hücresel düzeyde doku zararına en fazla yol açan sebep olmaktadır
Bizim ülkemizd en sık siroz sebebi de Hepatit B ve C’dir. Sarılığa bağlı da husule gelen siroz hastalığı nadiren de olsa bakteri ve parazitler,aşırı karaciğer yağlanması,safra yollarına karşı gelişen hastalıklar,hemakromatozis(demir iyonu birikir),wilson hastalığı (bakır birikimi) gibi sağlık problemlerinden de doğmaktadır.

Zayıflık, halsizlik, güçsüzlük, karında artan sıvı birikimi, bacaklarda şişlik, kanamaların geç durması, ülser, kaşıntı, yemek borusu varisi ve basur gibi şikayetlere sebebiyet veren siroz hastalığının tedavisi ne yazık ki halen bulunmamıştır. Siroz hastalığı tedavisi edilemez ancak hastalığın ilerlemesi durdurulabilir ve sebep olduğu şikayetler azaltılabilir.
Bir önceki Basur boğma tedavisi başlıklı konumuzda ameliyatsız basur tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: wilson hastalığı bitkisel, siroz atlatilir mi, siroz hastalığı neden kaynaklanır, siroz hastalıgından nasıl kurtulunulur, siroz hastalığıyla ilgili farklı görseller

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.