Sistis nedir, nasıl tedavi edilir?

Sistis nedir, nasıl tedavi edilir?

Sistis de çoğu zaman kadınları esir alan bir hastalık türüdür. Sistisin ortaya çıkmasındaki en büyük neden cinsel ilişkidir. Kadınların çoğu hayatlarında 1 defa bu hastalığa yakalanmaktadır.

Sistis Nedir?

 
Sistis, aniden ortaya çıkan idrar şikayetleri ile kendini gösteren idrar torbası iltihabıdır. Ciddiye alınmayıp tedavi edilmeyen sistis hastalığı ölüme kadar götürebilir
Kadınlarda sık görülmesinin sebebi, erkeklere göre kadınların idrar yolunun daha kısa olmasıdır. Bu da genital bölgedeki mikropların idrar torbasına daha kolay ulaşmasına neden olur.
Cinsel ilişki sırasında vajinadaki mikroplar idrar torbasına doğru itilmesi ile meydana gelir. Bir diğer önemli sebepte genital bölgenin içinin yıkanması ve bu bölgede alkollü maddelerin kullanılmasıdır. Genital bölgede uygulanan bu temizlik yöntemleri yararlar bakterileride öldürerek sistisin oluşumuna zamin hazırlar. Havuz suyunda bulunan klorda sistis oluşumuna sebep olan nedenler arasındadır.

Sistis Tedavisi

 
Sistis hastalığı idrar tahlillerinin verdiği sonuçlara göre yapılır. Doktor tarafından incelenen tahlil sonuçları neticesinde antibiyotik ve idrar yolu antiseptiği ile tedavi önerilir.
Sistis hastalığından korunmak için en basit yollarından biride, bol bol su içerek sık idrara çıkmaktır.
Bir önceki Seyahate çıkacak anne adayları dikkatli olmalı başlıklı konumuzda anne adayları, Derin Ven Trombozu ve emboli hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: sistis, sistis nedir, Sistis ne demek

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.